Kultura, Muzyka, Film, Sztuka, Fotografia 

Leonardo Da Vinci: Dama z łasiczką

Z pewnością każdy z Was słyszał o obrazie autorstwa Leonarda Da Vinci pt. Dama z łasiczką. Dzieło powstało w drugiej połowie XV wieku i po dziś dzień, uznawany jest za jedno z największych osiągnięć malarstwa. Sam Leonardo Da Vinci był nie tylko geniuszem malarstwa epoki renesansu, ale też śmiało możemy stwierdzić, że także jednym z największych myślicieli XV w. Dama z łasiczką, czy też – jak brzmi właściwy tytuł obrazu – Dama z gronostajem, to dzieło, które nieustannie poddawane jest wielu, wnikliwym analizom. Obecnie, możemy oglądać je jeszcze do stycznia 2019 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Skąd wzięła się popularność Damy z łasiczką?

Z pewnością wielu z was zastanawia się, skąd bierze się popularność tego obrazu włoskiego malarza. W dużej mierze wynika to ze spojrzenia, jakie prezentuje na obrazie tytułowa “dama”. Tak naprawdę, ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, w którym kierunku patrzy. Nieodgadniony jest też jej nastrój. Mimika Damy z łasiczką, jest niezwykle zagadkowa. Część osób twierdzi, że jeśli chodzi o wygląd Damy z łasiczką, to jest on adekwatny do epoki w której powstał obraz. Z jednej strony, prezentuje postawę pełną dumy, z drugiej zaś – skrywa pomysły, które trudno jest odgadnąć. Warto zwrócić też uwagę, na niezwykła precyzję, z jaką Leonardo Da Vinci namalował dzieło. Dłonie, twarz, jak również proporcje – to wszystko zgodne jest z modelem człowieka witruwiańskiego, który powstał zaledwie rok później. Dama z Łasiczką, mogła być zatem zapowiedzią zmian, jakie nadchodziły, jeśli chodzi o przedstawianie na obrazach postaci ludzi.

Czarne tło nie zawsze było na obrazie

Jak już zostało wcześniej wspomniane, Dama z łasiczką Leonardo Da Vinci, poddawana jest wielu analizom. Na podstawie wyników jednej z nich w 1992, specjaliści orzekli, że pierwotnie tło obrazu wcale nie było jednolicie czarne. Badania wykazują, że tło było półprzezroczyste, w kolorze niebieskim i znajdował się na nim niedokończony rysunek. Prawdopodobnie uznano, że nie jest on potrzebny i zwyczajnie zamalowano go czarną, nieprzezroczystą farbą – co w XV w. było praktyką dość powszechną.

Ciekawostki o Leonardo Da Vinci

Sam Leonardo Da Vinci uznawany był za człowieka Renesansu. Działo się tak z co najmniej kilku powodów. Pierwszy z nich, to niezwykła zdolność logicznego myślenia oraz konstruowania teorii – chociażby tych dotyczących budowy człowieka czy jego anatomii – które znacznie wyprzedzały epokę, w której żył myśliciel. Dodatkowo, warto podkreślić, że Leonardo Da Vinci nie tylko zajmował się malarstwem czy rysunkiem. Niewiele osób wie, że projektował on także stroje, pisał prozę, a także interesował np militariami. Poza tym, nieobce były Leonardo Da Vinci dziedziny nauki takie jak fizyka czy astronomia. Powszechnie wiadomo, że Leonardo DaVinci był także konstruktorem różnego rodzaju pojazdów, które poprzez zastosowaną w nich technikę, znacznie wyprzedzały epokę w której projekty powstawały.

Obecność Leonarda Da Vinci w popkulturze

Zarówno Dama z łasiczką, jak również inne dzieła malarskie spod pędzla Leonardo Da Vinci, bardzo mocno wniknęły w kulturę masową. Stały się one uznane za ikony, stąd też nie ma się czemu dziwić, że są one przerabiane na różne sposoby – np. w formie plakatów. Co więcej – sama postać Leonarda Da Vinci, pojawia się chociażby w serii popularnych gier Assasin’s Creed. Nie ma się jednak czemu dziwić. Projekty Leonarda Da Vinci, poprzez swoją ponadczasowość oraz niezwykłą dbałość, jeśli chodzi o ich wykonanie, są powszechnie uznawane za jedne z najlepszych, jeśli chodzi o kulturę i sztukę. Nie bez przyczyny, praktycznie każdy kto usłyszy nazwisko Da Vinci, jest w stanie wymienić przynajmniej jedno dzieło artysty, a nierzadko tych dzieł jest znacznie więcej. Stąd też, póki wiemy, gdzie obecnie znajduje się Dama z Łasiczką, warto jest wybrać się do Muzeum Narodowego w Krakowie, aby zobaczyć obraz ten „na żywo”. Z pewnością będzie to niesamowite doświadczenie.

Zobacz także

Leave a Comment