Motoryzacja, Transport 

Czy warto kupić auto bez klimatyzacji?

W czasie chłodów wielu z nas marzy o upale. Każde ciepło wydaje się być atrakcyjną alternatywą dla porannego skrobania szyb. Kupując samochód zimą może się więc zdarzyć, że przymkniemy oko na niektóre z niedogodności, które odczujemy dopiero latem. Myślenie o klimatyzacji samochodowej, która z zasady jest układem chłodzącym, może wydawać się zbędne. Lepiej jednak nie bagatelizować tematu i przypomnieć sobie jak ważna w upalne dni jest auto klimatyzacja Poznań, Warszawa czy Suwałki – nasze miejsce zamieszkania nie stanowi tu istotnej różnicy.

Dlaczego auto klimatyzacja jest ważna?

Klima jeszcze do niedawna uchodziła ze pewnego rodzaju dodatkowe wyposażenie, z którym wiązała się dodatkowa opłata. Te czasy odeszły jednak w niepamięć i auto klimatyzacja to już praktycznie standard w przypadku nowych modeli aut. Oznacza to, że producenci zrozumieli, że klient traktuje układ chłodzący auto jako niezbędnik przy zakupie. Konsumenci pokochali klimatyzację ponieważ daje im komfort podróżowania, który trudno bagatelizować – zwłaszcza latem. Upalne dni spędzane w samochodzie bez auto klimatyzacji to nie tylko duży dyskomfort,  ale również niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia kierowcy i pasażerów. Warto również pamiętać, że sprawna klimatyzacja samochodowa przydaje się także jesienią i zimą, kiedy zmorą stają się zaparowane szyby.

Jak radzić sobie w aucie bez auto klimatyzacji?

Pomimo faktu, że auto klima staje się normą na wyposażeniu, nadal lwa część starszych samochodów nie posiada tego systemu. W takim przypadku warto wiedzieć, jak radzić sobie w aucie bez klimatyzacji.

 Po pierwsze ważne jest odpowiednie wietrzenie wnętrza. Kabina samochodu podczas upału zamienia się w osobliwego typu mikrofalówkę. Aby chronić się od atakującego ciało gorąca potrzeba odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Najłatwiej po prostu opuścić obie szyby. Jeśli nie lubimy hałasu podczas jazdy, jako archaiczną auto klimę możemy wykorzystać wiatraczek na baterie lub taki podłączany do gniazdka zapalniczki. Tylnie miejsca pasażerów można również zabezpieczyć specjalnymi nakładkami na szyby, mającymi na celu przyciemnienie wnętrza, a tym samym spowolnienie jego nagrzewana.

Warto również pamiętać o temperaturze podczas przerwy w podróży. Zacienione miejsce parkingowe sprawi, że auto nie będzie ulegało intensywnemu nagrzewaniu podczas postoju. Jeśli nie znajdziemy miejsca w cieniu, warto zabezpieczyć chociaż przednią szybę odbijającą promienie słoneczne folią, którą dostaniemy na każdej stacji benzynowej.

Nie warto czy warto kupić samochód bez auto klimatyzacji?

Wszystko zależy od naszej podatności na ciepło. Są osoby dla których auto klimatyzacja to zbawienie podczas upałów. Są też takie, które nawet podczas najwyższego żaru lejącego się z nieba wolą chłodzić się samym pędem powietrza. O ile wybierając auto używane możemy kierować się ceną z bez klimatyzacji, o tyle istnieje duże prawdopodobieństwo, że przy nowych modelach auto klima będzie na nas czekać w standardzie.


Proserwis Andrzejewscy – Auto Klimatyzacja Poznań – to szybki i niedrogi serwis klimatyzacji samochodowej. Zapraszamy do Puszczykowa koło Poznania!

Zobacz także

Leave a Comment