Kultura, Muzyka, Film, Sztuka, Fotografia Wiara, Religia 

Najczęściej kupowane obrazy religijne w Polsce

Sztuka niejedno ma imię. W Polsce popularne jest również malarstwo religijne, które ma wielu zwolenników. Czym się charakteryzuje? Jakie obrazy religijne są najczęściej kupowane w naszym kraju? Tego dowiedzieć się można z lektury poniższego tekstu.

Czym jest malarstwo religijne?

Pod tym hasłem należy rozumieć obrazy, które powstają w ściśle określonej tematyce. Tutaj oczywiście mowa o tematyce religijnej. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że ma ono pewne podziały. Do podstawowych należy przedstawienie prezentacyjne – mowa tutaj o takich sytuacjach, gdy obrazy religijne przedstawiają poszczególne osoby najważniejsze dla religii chrześcijańskiej. Mowa zarówno o osobach Świętej Trójcy, jak i reformatorach duchowych, kapłanach, dostojnikach kościelnych czy apostołach. Innym rodzajem przedstawienia będzie przedstawienie historyczne. Artyści, którzy decydowali się na ten kierunek, na swoich płótnach przekazywali emocje związane z konkretnymi wydarzeniami, które odcisnęły znaczny wpływ na dziejach religii. Do popularnych motywów, wykorzystywanych w tego typu twórczości religijnej zalicza się chociażby sceny ze Starego czy Nowego Testamentu, dzieje życia świętych czy apostołów, jak również sceny z życia świętej Rodziny. Istnieje również tak zwane przedstawienie dewocyjne, wśród którego najpopularniejsza jest Pieta, jak również przedstawienie alegoryczne – Tablica Prawa i Łaski czy Żywe Drzewo Krzyża. Warto dodać także, że malować można nie tylko na płótnie. Taki rodzaj malarstwa uskuteczniany jest również na freskach czy ołtarzach.

Obraz Jezu ufam tobie jednym z najpopularniejszych

Nie ma co ukrywać – jeśli chodzi o obrazy o tematyce religijnej to w Polsce najpopularniejszy jest obraz Jezu ufam tobie. Namalowany według wskazówek siostry Faustyny, której to właśnie w takiej postaci jak na obrazie objawił się Jezus. Nakazał on namalować taki obraz i zapowiedział, że dusza, która będzie czcić ten obraz nie zginie. Nic więc dziwnego, że znaleźć go można praktycznie w każdym polskim domu – czy to jako obrazek w skarbczyku czy obraz na ścianie. Postać Jezusa ubranego w białą szatę, podnoszącego prawą rękę w geście błogosławieństwa, a lewa wskazującą na serce z którego wychodzą dwa promienie światła – czerwony i biały – to chyba obraz, który zna każdy.

Obrazy maryjne również są doceniane

Dużą popularnością wśród wiernych cieszą się również obrazy maryjne, czyli te przedstawiające Matkę Boską. Do najpopularniejszych obrazów o tej tematyce należy niewątpliwe obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, który spoczywa na Jasnej Górze i uważany jest za obraz cudowny. Legenda głosi, że obraz Czarnej Madonny został namalowany przez św. Łukasza Ewangelistę na deskach stołu w domu Maryi…

Portrety Jana Pawła II wiecznie aktualne

Mimo że papież Polak nie żyje, to jednak obrazy z jego podobieństwem wciąż cieszą się dużą popularnością. Jednak czy to powinno kogokolwiek dziwić? Nasz rodak, zasiadający na tronie Stolicy Apostolskiej zapisał się nie tylko w historii naszych serc, ale i w historii całego świata.

Zobacz także

Leave a Comment