zmarszczkiZdrowie, Medycyna 

Zmarszczki marionetki – przyczyny powstawania i usuwanie

Zmarszczki marionetki, nazywane często zmarszczkami smutku, pojawiają się na styku policzków i brody. To wyraźne oznaki starzenia się skóry. W wyniku ubytku kolagenu skóra twarzy zaczyna obwisać. To problem wielu kobiet, z których większość pragnie usunąć te nieestetyczne linie. Dowiedzmy się więc jakie są przyczyny powstawania linii marionetki i jak można je usunąć?

Czynniki sprzyjające powstawaniu linii marionetki

słońce i solarium powoduje przesuszenie skóry, przez co jej szkielet staje się podatny na powstawanie zmarszczek
używki papierosy, nadmiar kawy, napoje gazowane i alkohol odwadniają tkankę skórną, przez co prędzej się starzeje
niewłaściwa pielęgnacja stosowanie kosmetyków ze sztucznymi substancjami może przyspieszać starzenie skóry

Zmarszczki marionetki – jak wyglądają i dlaczego powstają?

Zmarszczki marionetki nazywane są zmarszczkami smutku, ponieważ ,,ciągną” skórę twarzy i usta w dół, przez co wygląda ona na smutną, a nawet zdenerwowaną. To bruzdy, które tworzą się w dolnej części twarzy, a dokładnie w miejscu styku policzków i brody. Linie marionetki występują u kobiet, które emocje wyrażają twarzą – smutek i żal. Ale nie tylko. Linie marionetki pojawiają się również u osób pogodnych.

Na tempo ich powstawania w znacznej mierze wpływają geny. Skóra w okolicach zagięć powstających wskutek mimiki twarzy prędzej staje się cieńsza i podatna na załamania. Z wiekiem dochodzi do utraty tłuszczowej tkanki podskórnej, przez co skóra staje się zwiotczała i traci zdrowy koloryt. Ponadto, poziom kolagenu i elastyny zaczyna obniżać się już po 25 roku życia. To podstawowe białka, stanowiące naturalne rusztowanie skóry. Dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi powstawaniu zmarszczek jest palenie papierosów, alkohol, nadmiar kawy oraz zanieczyszczenia powietrza.

Zmarszczki marionetki w szczególności są widoczne u kobiet z cerą suchą oraz z wyrazistą mimiką twarzy. Powstają w różnym wieku, dlatego warto jak najwcześniej rozpocząć pielęgnację anti-aging. Codzienna aplikacja kremu na zmarszczki jest w stanie znacznie opóźnić procesy starzenia się skóry. Bezpiecznym wyborem są kremy naturalne o aktywnym działaniu – mówi Justyna Masal-Ochotny, kosmetolog

Zmarszczki marionetki – jak się ich pozbyć?

Zmarszczki marionetki z wiekiem pojawią się u każdej kobiety. Dlatego warto jak najwcześniej rozpocząć profilaktykę, aby utrzymać włókna skóry w dobrej kondycji.

Jednym ze sposobów kuracji odmładzającej jest masaż twarzy. W tym celu należy delikatnie ugniatać opuszkami palców linie zmarszczek, zaczynając od dołu. Cykl należy powtórzyć kilka razy, bo dzięki temu zwiększy się ukrwienie tkanek i staną się lepiej odżywione.

Kluczową rolę, zarówno w profilaktyce, jak i usuwaniu linii marionetki stanowi odpowiednie pielęgnacja twarzy. W tym celu warto stosować naturalne kremy na zmarszczki, które odżywiają skórę od środka oraz wzmacniają jej naturalne rusztowanie. Dzięki temu tkanka staje się odporniejsza na powstawanie zmarszczek mimicznych. Krem warto nanosić nie tylko na zmarszczki, lecz na całą twarz. Dzięki temu można uzyskać lepszy efekt oraz zapobiec powstawaniu nowych bruzd. Kosmetyk w celach profilaktycznych można stosować rano. Z kolei podczas kuracji przeciwzmarszczkowych warto to robić rano i wieczorem. Tego typu zmarszczki wymagają bowiem systematycznej pielęgnacji, aby utrzymać cerę w dobrej kondycji.

Linie marionetki należą do jednych z najwcześniej powstających zmarszczek. Prowadzą do nich ruchy mimiczne, dlatego nie unikniemy ich całkowicie. Jednakże możemy znacząco opóźnić ich powstawanie oraz spłycić je. Pomocna będzie codzienna, wcześnie wdrożona pielęgnacja dobrej jakości kosmetykami, np. z roślinnymi składnikami aktywnymi – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde

Linie marionetki – jakie kremy warto stosować?

Linie marionetki można zniwelować za pomocą naturalnych kremów. W ich składzie powinny się znaleźć aktywne składniki roślinne, bo są one bogatym źródłem witamin i mikroelementów – substancji odmładzających. Do kluczowych należą m.in.:

 • witamina A i E – to witaminy młodości, które są silnymi przeciwutleniaczami. Zwalczają wolne rodniki, które osłabiają komórki skóry i przyspieszają proces starzenia. Witaminy te zwiększają również zdolność komórek do wiązania cząsteczek wody. To sprawia, że cera staje się bardziej nawilżona. Przebarwienia zaczynają zanikać, a skóra odzyskuje naturalny i zdrowy koloryt.
 • witamina C – wzmacnia naczynia krwionośne, dzięki czemu stają się odporniejsze na rozszerzanie i pękanie. Ponadto zwiększa odporność tkanki skórnej na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, np. mróz, słońce, wiatr i zanieczyszczenia. Witamina C wpływa także na syntezę kolagenu, przez co wzmacnia się naturalne rusztowanie skóry. To zapobiega powstawaniu zmarszczek mimicznych, m.in. linii marionetki.
 • witaminy z grupy B – wpływają na procesy regeneracji skóry i zwiększają jej zdolność do zwalczania stanów zapalnych. Niwelują przebarwienia skórne, powstałe wskutek opalania na słońcu lub w solarium.
 • selen i cynk – to minerały, które pozwalają skórze zachować zdrowy wygląd. Przyspieszają proces regeneracji, wpływają na poziom nawilżenia oraz zwiększają sprężystość. Stosowanie naturalnych kremów z tymi składnikami może spłycić zmarszczki w zaawansowanym stadium, natomiast w początkowym może je wygładzić.

Popularne kremy przeciwzmarszczkowe – Mialenia, Izoze Eye oraz Buatic

Kobiety często sięgają po naturalne kremy aktywne, aby usunąć zmarszczki marionetki. Do często wybieranych kosmetyków należą:

 • Mialenia – naturalny kosmetyk aktywny, który odżywia skórę oraz pozwala przywrócić naturalny koloryt. Zwiększa poziom nawilżenia oraz przyspiesza odbudowę zniszczonego naskórka. Stosowany systematycznie sprawia, że cera nabiera zdrowego i gładszego wyglądu.
 • Izoze Eye – to krem z wysokim stężeniem składników roślinnych, które doskonale się wchłaniają w tkankę skórną. Regenerują ją od wewnątrz oraz zwiększają napięcie. Dzięki temu powierzchnia skóry pod oczami staje się gładsza i nabiera zdrowego wyglądu.
 • Buatic – nazywany jest naturalnym serum na zmarszczki o aktywnym działaniu. Wzmacnia naczynka krwionośne, dzięki czemu chroni przed powstawaniem pajączków i rumieńców. Zwiększa poziom nawilżenia oraz napięcie skóry. Dzięki temu ta nabiera zdrowego wyglądu.

Zmarszczki marionetki to jedne z najwcześniej powstających oznak starzenia. Im bardziej wyrazista mimika twarzy podczas przeżywania emocji, tym szybciej powstają i są bardziej widoczne. Dlatego warto jak najwcześniej rozpocząć pielęgnację skóry, aby opóźnić maksymalnie proces starzenia i dłużej zachować młodość.

FAQ

 1. Czy naturalne kremy należy stosować wyłącznie na zmarszczki marionetki?

Nie, ponieważ optymalnie dobrane składniki działają kompleksowo na całą skórę, a nie tylko na linie marionetki. Należy wybierać produkty dobrej jakości, np. krem z roślinnymi składnikami Izoze Eye, Buatic lub Mialenia.

 1. Kiedy zaczynają tworzyć się zmarszczki marionetki?

U niektórych kobiet mogą uwidaczniać się już przed trzydziestym rokiem życia, ponieważ już w tym okresie włókna kolagenowe osłabiają się. Dlatego linie marionetki mogą powstać już w młodym wieku.

 1. Jak stosować krem na zmarszczki marionetki?

Przede wszystkim należy go nakładać na oczyszczoną skórę. Krem należy wklepywać w linie marionetki oraz pozostałe części twarzy. Można go stosować również na szyję i dekolt.

 1. Czy naturalne kremy można połączyć z zabiegami na zmarszczki marionetki?

Tak, ponieważ kremy odżywiają i regenerują skórę, natomiast zabiegi silnie i w krótkim czasie aktywują proces odnowy. Dlatego takie połączenie pozwala usunąć linie marionetki i innych zmarszczek.

Bibliografia

 1. Del Rosso J.Q., Kosmeceutyki o działaniu nawilżającym, 2006
 2. Żurowska K., Kwas hialuronowy-natura, zastosowanie i rola w organizmie, 2009
 3. Nusgens B.V., Humbert P., Rougier A., Zewnętrzne zastosowanie witaminy C, 2002
 4. Dziezak J.D., Preservatives: antioxidants. The ultimate answer to oxidation, 1986
 5. Przylipiak A., Medycyna estetyczna, 2017
 6. Łastowiecka-Moras E., Bugajska J., Naturalne promieniowanie UV a przedwczesne starzenie się skóry człowieka, 2001

Zobacz także

Leave a Comment