Motoryzacja, Transport 

Złomowanie samochodów w świetle prawa

Złomowanie auta to proces, którego przebieg jest ściśle określony przez prawo. Jeżeli istnieje konieczność oddania samochodu do kasacji to pilnie powinniśmy zapoznać się z obowiązującymi przepisami. Co warto o nich wiedzieć? Podpowiadamy. 

Jak legalnie zezłomować samochód?

Polskie prawo precyzyjnie określa zasady, na jakich dokonać można kasacji pojazdu. W sytuacji, kiedy auto nie nadaje się do użytkowania, prawo zobowiązuje nas do kasacji. Właściciel może jednak podjąć samodzielną decyzję o zezłomowaniu samochodu np. gdy jego naprawa jest nieopłacalna lub gdy nie może znaleźć kupca. Wiąże się to jednak z koniecznością wcześniejszego wyrejestrowania pojazdu.

W celu kasacji samochód należy dostarczyć do wybranej przez nas stacji demontażu. Zanim jednak zdecydujemy się na usługi konkretnego punktu należy jednak sprawdzić, czy działa on legalnie. Musi on posiadać odpowiednią zgodę wydawaną przez miejscowego starostę. Osoby mieszkające w województwie zachodniopomorskim, które zainteresowane są usługami kasacji pojazdu zachęcamy do sprawdzenia w Google hasła złomowanie samochodów w Koszalinie.

Jakie dokumenty są potrzebne do zezłomowania samochodu?

Udając się do punktu demontażu powinniśmy posiadać ze sobą kilka dokumentów. Najważniejszym z nich jest dokument potwierdzający naszą tożsamość. Może być to dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Powinniśmy posiadać również dowód rejestracyjny oddawanego pojazdu lub zaświadczenie potwierdzające zawarte w nim dane. Informacje z dowodu rejestracyjnego muszą się pokrywać z danymi, które zawiera dowód tożsamości.

Kolejnym dokumentem, który powinniśmy mieć ze sobą jest karta pojazdu. Serię i numer karty znaleźć można na ostatniej stronie dowodu rejestracyjnego. W przypadku aut zarejestrowanych na firmę musimy mieć także zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli oddawany przez nas samochód nie został przerejestrowany musimy dodatkowo wylegitymować się umową sprzedaży. Osoby zainteresowane kasacją samochodu zachęcamy do sprawdzenia wyszukiwania kasacja samochodów w Szczecinie.

Zobacz także

Leave a Comment