halaBiznes, Ekonomia 

Budowa hal przemysłowych krok po kroku

Budowa hal przemysłowych wymaga uwzględnienia wymagań prawnych i potrzeb danej branży. Co kryje się za tymi określeniami? Oto krótki opis procesu wznoszenia hali produkcyjnej.

Jak dostać pozwolenie na budowę hali przemysłowej?

Budowa hal przemysłowych możliwa jest po dostarczeniu dokumentacji do lokalnego urzędu miejskiego lub starostwa powiatowego. Na rozpatrzenie wniosku inwestora urzędnicy mają 60 dni. Co ważne, okres ten nie może zostać przekroczony, jeżeli nie ma do tego uzasadnionych podstaw.

Powodem wstrzymania procesu wydawania pozwolenia może być np. zażalenie właścicieli okolicznych gruntów. Innym powodem odmowy wydania pozytywnej decyzji bywa niepełna dokumentacja. Inwestor zobowiązany jest złożyć poświadczenie posiadania działki pod zabudowę, projekt architektoniczny i branżowy oraz wypis i wyrys gminnego planu zagospodarowania przestrzennego.

Co powinno znaleźć się w projekcie hali przemysłowej?

Najważniejszą kwestią jest uwzględnienie specyfiki danej produkcji. Najlepiej porównać to na przykładzie dwóch biznesów. W zakładzie produkującym chemikalia potrzebne będą specjalne zabezpieczenia. Przykładem są czujniki wykrywające ulatnianie się lub wyciek toksycznych substancji. W magazynie ubrań nie są one konieczne.

Każda hala przemysłowa musi przejść odbiór techniczny. Aby Państwowa Straż Pożarna dopuściła obiekt do użytku, musi być on wyposażony w wykrywacz dymu. Niezbędne są też m.in. systemy sprawdzające temperaturę i czujniki zalania.

Ile trwa i jak wygląda budowa hali przemysłowej?

Gdy wszystkie aspekty zostaną uwzględnione, wykonawca przedstawia klientowi koszt budowy i czas jej realizacji. Halę stawia się średnio pół roku. Później wykonawca przystępuje do prac takich jak osuszenie gruntu. Na nim stawia się fundamenty i szkielet budynku.

Kolejny krok to obudowanie konstrukcji płytami. Tam, gdzie potrzebna jest izolacja termiczna, stosuje się płyty warstwowe. W innych przypadkach wystarcza blacha trapezowa lub falista. Na koniec wstawia się bramy i okna, kładzie posadzkę i montuje maszyny przemysłowe.

Zobacz także

Leave a Comment