zielony dachDom, Mieszkanie, Wnętrze 

Czym jest lekki dach zielony?

W nowoczesnym budownictwie można zauważyć, że coraz częściej pojawiają się tak zwane dachy zielone. Nie są one jednak dobre dla każdego budynku, gdyż w wielu ich dachy nie mają wystarczającej nośności. Na szczęście istnieją rozwiązania takie jak lekki dach zielony, które są przeznaczone dla dachów o niewielkiej nośności.

Jak skonstruowany jest lekki dach zielony?

To, czym charakteryzuje się lekki dach zielony uzależnione jest od tego jaki jest nasz dach. Składa się on jednak zazwyczaj z 5 warstw, które są układane na izolacji wodnej oraz termicznej. Warstwa dolna ma na celu ochronę izolacji poniżej przed uszkodzeniami mechanicznymi i tworzy się ją z geowłókniny ochronnej. Na niej spotkamy z kolei drenaż kubełkowy. Warstwa trzecia to z kolei geowłóknina filtracyjna.

Firma, której zajęciem jest projektowanie dachów zielonych taka jak Green Flor zadbała o to, żeby waga trzech dolnych warstw łącznie wynosiła nieco ponad 1kg/m2. Wynika to z tego, że przedostatnia warstwa to geowłóknina magazynująca, która jest gruba na około 1cm i waży od 9-11 kg/m2. Najcięższa jest warstwa roślinna w postaci maty ekstensywnej, której waga to około 25 do 35 kg, a grubość wynosi od 2,5 do 3,5 cm.

Gdzie używany jest lekki dach zielony?

Lekki dach zielony jest rozwiązaniem przeznaczonym na dachy płaskie oraz skośne o niewielkiej nośności. System GF Super Light, o którym było mowa wyżej można powiem stosować na dachach, których nośność wynosi zaledwie 35 do 45 kilogramów na metr kwadratowy, przez co do jej użycia nie trzeba bardzo wzmacniać stropu, a także więźby dachowej, co jest wielką zaletą tego systemu.

Lekki dach zielony spotkamy więc w wielu miejscach, w których są dachy o słabej konstrukcji i z tego powodu montuje się je z użyciem mat ekstensywnych, a nie intensywnych. Oznacza to, że lekki dach zielony składa się z niskiej roślinnośći takiej jak różne trawy, czy też mchy, które nie zajmują zbyt wiele powierzchni, mają niewielkie wymagania, lecz potrafią znacząco pomóc w poprawie sytuacji związanej z zanieczyszczeniami w mieście.

Zobacz także

Leave a Comment