Zakola – skąd się biorą?
Powstawanie zakoli, stanowi zmorę wielu mężczyzn. Stanowią one bardzo krępujący kłopot, który doprowadza do frustracji, niemałych kompleksów, jak utraty pewności siebie. Nic zatem dziwnego, iż wielu panów zadaje sobie ważne pytanie, jak można z nimi walczyć. Czy istnieją na to jakieś domowe sposoby? Może lepszym wyborem, będzie udanie się do kliniki medycyny estetycznej? Poniżej podpowiemy, skąd się biorą zakola, czym są i po czym można je rozpoznać.
Jaka jest definicja zakoli?
Zakola, stanowią charakterystyczny rodzaj łysienia. W jego przypadku, dochodzi do miejscowego tracenia włosów, zwykle w okolicy czoła oraz szyi – rzadziej włosy mogą wypadać na czubku głowy. Po pewnym czasie, fragmenty skóry pozbawionej w ogóle włosów, mogą się ze sobą połączyć i spowodować rzeczywiście łysienie.
Zakola zwykle występują u panów, chociaż i u kobiet często występuje taka przypadłość. Medycyna pokazuje, iż zakola stanowią formę androgenowego łysienia. Formę tę uznaje się za najczęściej występującą przyczynę, dla której wypadają włosy. Występować może już po 20 roku życia. Uważa się powszechnie, iż na występowanie takiego rodzaju łysienia wpływ mają androgeny, czyli po prostu hormony. Nie bez znaczenia, są także genetyczne czynniki, jak i choroby mające podłoże hormonalne.
Jakie może być pochodzenie zakoli?
Jak zostało to napisane powyżej, zakola mają swoją przyczynę w problemach hormonalnych, albo genetycznych. Wbrew powszechnej opinii, zakola nie są przypadłością dotyczącą wyłącznie panów w wieku dojrzałym, ale także młodych, którzy nie ukończyli jeszcze 20 roku życia. Zakola wykazują negatywny wpływ na psychiczny dyskomfort i mogą się przyczyniać do spadku samooceny. Pierwsze oznaki zakoli, nie powinny zostać zbagatelizowane, gdyż brak właściwej reakcji prowadzić może do utraty włosów na samym czubku głowy oraz cofnięcia się linii czoła.
Leczenie zakoli
Leczenie zakoli, trzeba rozpocząć od znalezienia przyczyny tego problemu. W takim celu najlepiej udać się do dermatologa, który podda sprawdzeniu, czy przyczyną utracenia włosów jest schorzenie skóry głowy, przykładowo zakażenia grzybicze, powstające razem z łojotokiem oraz łupieżem. Celem wykluczenia pozostałych najczęstszych przyczyn łysienia, trzeba będzie poddać się badaniom laboratoryjnym. Morfologia, umożliwi sprawdzenie, czy występuje anemia, zaś oznaczenie poziomu TSH, pomoże w wykryciu kłopotów z tarczycą. W obu przypadkach, konieczne będzie wdrożenie właściwego sposobu leczenia. W przypadku chorób tarczycy, może to być zażywanie środków hormonalnych, zaś anemię można wyleczyć z zastosowaniem właściwej suplementacji, która będzie uwzględniała między innymi żelazo, witaminę B12, jak i inne niezbędne składniki. Uzupełnieniem leczenia, mogą być także specjalistyczne wcierki, których codzienne, regularne stosowanie, przejawia się występowaniem tak zwanych baby hair w miejscach, gdzie wcześniej obserwowano łysinę.
Podsumowując powyższe warto zauważyć, iż łysienie typu męskiego, czyli powstawanie zakoli, obserwowane jest u wielu osób. Jego przyczyn należy poszukiwać w czynnikach genetycznych, ale także hormonalnych. Tego typu schorzenie, najlepiej skonsultować ze specjalistą, który na podstawie przeprowadzonych badań, wdroży właściwy sposób leczenia.