Budownictwo, Nieruchomości 

Wynajem długoterminowy czy flipping mieszkań?

Rynek mieszkaniowy w Polsce przeżywa obecnie rozkwit. Coraz więcej jest osób jest zainteresowanych inwestowaniem w nieruchomości. Kupowanie mieszkań pod wynajem to temat dobrze znany. Teraz przyszedł czas na flipping mieszkań.

Co to jest flipping mieszkań?

Flipping to pojęcie zaczerpnięte z amerykańskiego rynku zajmującego się nieruchomościami. Termin oznacza zakup nieruchomości po niższej niż rynkowa cenie, a następnie sprzedaż jej z zyskiem. Istnieją dwa rodzaje flippingu mieszkań: wholesailing i rehabbing. Wholesailing to wyszukiwanie dobrych inwestycji, negocjacja warunków zakupu a następnie odsprzedanie ich kolejnym inwestorom. Ten rodzaj strategii jest dobrym rozwiązaniem w celu zgromadzenia kapitału potrzebnego do własnych inwestycji. Rehabbing to wyszukiwanie nieruchomości, które wymagają remontu. Kupuje się je po niższej cenie, przeprowadza prace remontowe i odsprzedaje z zyskiem. Decydując się na flipping mieszkań należy oszacować koszt remontu oraz cenę nieruchomości. Ostateczny zarobek na flipie zależny jest od wielu czynników, do których zalicza się lokalizacja, umiejętność negocjacji, czas, a także atrakcyjność nieruchomości. Flippingiem zajmują się nie tylko inwestorzy zawodowi, ale także osoby, które mają swoja etatową pracę. Ten rodzaj inwestycji pozwala w szybkim czasie wygenerować zysk. Flipping mieszkań to wykorzystywanie okazji inwestycyjnych i szybki remont mieszkań.

Flipowanie mieszkaniami na rynku pierwotnym

Wynajem długoterminowy zalety

Zakup mieszkania pod wynajem długoterminowy to inwestycja, która zapewni stały zysk. Usługa wynajmu może trwać miesiącami lub nawet latami. Wynajem długoterminowy to inwestycja, która zwróci się po jakimś czasie. Początek drogi to określenie kosztu całej inwestycji. Specjaliści radzą, aby zachować rezerwę środków w razie chwilowego braku lokatora. Stan nieruchomości, lokalizacja i wyposażenie będą decydowały o atrakcyjności naszego mieszkania pod wynajem. Szukając mieszkania, warto zwrócić uwagę na takie, które mogą potencjalnie interesować szerokie grono klientów. Dużą zaletą wynajmu długoterminowego jest pobranie kaucji, która jest zabezpieczeniem ewentualnych szkód.

Posiadanie mieszkania to możliwość zamieszkania w nim w razie potrzeby. Możemy je przeznaczyć dla rodziny lub przekazać dzieciom. To bardzo dobra inwestycja, która spłaca się dzięki czynszowi od wynajmującego.

Zdolność kredytowa, a strategia inwestowania

Zdolność kredytowa ma wpływ na rodzaj i strategię inwestowania. Jeśli inwestor może mieć jednocześnie tylko 1 kredyt hipoteczny to może inwestować tylko w jednego flipa. Po zakończeniu inwestycji będzie mógł wziąć kolejny kredyt. Banki stworzyły nowy produkt, który oferuje finansowanie zakupu nieruchomości. Mowa o kredycie na flipa, który polega na możliwości uniknięcia opłat za wejście lub wyjście z kredytu. Najlepszy kredyt dla inwestujących we flipy to taki bez prowizji za udzielenie kredytu i bez prowizji za wcześniejszą spłatę. Flipping mieszkań to rodzaj inwestowania, które wymaga dokonania wielu analiz, cierpliwości, czasu, a także umiejętnego negocjowania cen mieszkań. Inwestor musi być zorientowany na lokalnym rynku nieruchomości oraz powinien znać stawki za remont mieszkań. Wraz z biegiem lat i doświadczeniem we flippowaniu inwestor wypracuje swoją strategię inwestowania.

Finansowanie zakupu nieruchomości

Najkorzystniejszym sposobem na finansowanie nieruchomości są oszczędności. Posiadanie oszczędności pozwoli uniknąć wielu formalności oraz długoletniego spłacania kredytu. Najczęściej wybieraną opcją finansowania zakupu nieruchomości jest kredyt hipoteczny. Ten rodzaj finansowania zakłada 2 podstawowe warunki: zdolność kredytową i wkład własny. Wpływ na zdolność kredytową ma wiele czynników, a należą do nich: historia kredytowa, zobowiązania finansowe, wiek, wysokość zarobków. Na podstawie analizy tych czynników specjalista z banku dokonuje oceny i wydaje decyzję w sprawie przyznania kredytu hipotecznego. Na decyzję klient poczeka nawet kilka tygodni, ponieważ wszystkie czynniki są dokładnie analizowane. Większość banków umożliwia wydanie pozytywnej decyzji kredytowej pod warunkiem wykazania 10% wkładu własnego. Długość procesu kredytowego wynosi nawet 30 lat, co zapewnia możliwość rozłożenia długu na wygodne do spłaty raty. W zamian za udzielenie kredytu hipotecznego bank wymaga wpisania do IV księgi wieczystej. Jest to zabezpieczenie dla banku, które umożliwia przejęcie nieruchomości w przypadku opóźnienia lub braku płatności rat. Ubiegając się o kredyt inwestor musi mieć upatrzone konkretne mieszkanie.

Drugi rodzaj finansowania zakupu nieruchomości to kredyt gotówkowy. To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku finansowania części nieruchomości, ponieważ długość procesu kredytowego wynosi maksymalnie 10 lat. Wniosek o przyznanie kredytu zostanie rozpatrzony nawet w ciągu 1 dnia, co znacznie ułatwia całą procedurę. Szybkość rozpatrzenia może mieć wpływ na skorzystanie z okazji inwestycyjnej, która trafia się rzadko. Bank nie będzie wymagał wkładu własnego, natomiast oprocentowanie będzie wyższe niż w przypadku kredytu hipotecznego.

Przedsiębiorcy mogą finansować nieruchomość za pomocą kredytu na firmę. Należy jednak pamiętać, że dochody firmy są dokładnie analizowane i oceniana jest rentowność działalności gospodarczej. Duże i dobrze prosperujące firmy mogą negocjować bardzo dobre warunki z bankiem.


O tym jak zacząć zarabiać na flipach czytaj tu:
http://managerplus.com.pl/od-zera-do-flipera-jak-zaczac-przygode-z-flipowaniem/


Zobacz także

Leave a Comment