Wyburzenia i rozbiórki – czym się różnią?
Wyburzenia i rozbiórki to dwa różne terminy, o których różnicach powinien wiedzieć każdy, kto ma w planach przeprowadzić pewną inwestycję lub wyremontować dom. Czym właściwie się od siebie różnią?
Wyburzenia a rozbiórka – różnice
Wyburzenia w Gdańsku to czynności, które jak sama nazwa wskazuje, doprowadzają do zupełnego zniszczenia konkretnej konstrukcji, bez jakichkolwiek działań pobocznych. Fachowcy wtedy skupiają się na tym, aby wyłącznie doprowadzić do całkowitego usunięcia budynku z ziemi.
Rozbiórki budynków w Pomorskim natomiast nie są tak gwałtowne. Są to czynności, w których pracownicy skupiają się na odpowiednim zabezpieczeniu terenu oraz jego stopniowym zburzeniu. Przy okazji jednak można odzyskać niektóre konstrukcje, takie jak fragmenty materiałów budowlanych.
Wyburzenia – kiedy przeprowadzić?
Wyburzenia zazwyczaj są następstwem chęci szybkiego pozbycia się budynku, który jest zupełnie niepotrzebny. Wynika to między innymi z jego wcześniejszego uszkodzenia, na skutek pożaru lub wieku. Wtedy nie ma tam niczego, co mogłoby zostać odzyskane.
Inwestor, któremu zależy na czasie, może po prostu zatrudnić specjalną ekipę, która sprawi, że budynek zamieni się w gruzowisko. Odpady następnie bez większego problemu wywozi się pojazdami transportującymi do określonych placówek.
Kiedy rozbiórka, a kiedy wyburzenia?
Rozbiórkę natomiast można przeprowadzić w budynku, którego kondycja określana jest jako dobra. Wtedy można pozbawić go na przykład kilku pięter, aby następnie je odbudować na bazie innego planu. Zapewnia to oszczędność pieniędzy, która dla każdego jest ważna.
Rozbiórka może być brana pod uwagę również w miejscach, w których nie można zastosować ciężkiego sprzętu. Powodem będzie na przykład bliska obecność innego budynku lub roślinności, której uszkodzić się nie da.
Jakie są różnice między wyburzeniem a rozbiórką? Wyburzenie to głównie zniszczenie całej konstrukcji, podczas gdy rozbiórka to usunięcie z budynku tylko określonych stref.