domy blizniaki jak powstajaLifestyle 

W jakich miejscach powstają domy bliźniaki parterowe?

Bliźniaki to coraz popularniejsze rozwiązanie w budownictwie. Pozwalają na oszczędzenie pieniędzy, wybranie rodziny na współinwestorów czy na budowę tam, gdzie nie sposób budować dom jednorodzinny. Z poniższego artykułu można dowiedzieć się, w jakich miejscach najczęściej powstają bliźniaki.

Jaka okolica sprzyja bliźniakom?

Dobrym wyborem do budowy bliźniaków parterowych jest bardzo gęsta zabudowa miejska. W takich miejscach często można połączyć dom z drugim w lustrzanym odbiciu. W ten sposób oszczędza się koszty budowy. Działka pod bliźniaka może być w związku z tym dalece mniejsza od tej przewidzianej pod dom jednorodzinny.

Domy bliźniaki parterowe w Piszkawie powstają także tam, gdzie prawo zabrania dalszego podziału działki budowlanej. W takim przypadku buduje się bliźniaka parterowego, a dopiero po tym fakcie dzieli się działkę. Dzięki temu można zbudować dom w wymarzonej okolicy, jeśli nie ma możliwości logistycznej i/lub finansowej, by wznieść dom jednorodzinny wolnostojący. Zazwyczaj do budowy bliźniaka w mieście służą działki bardzo długie, ale jednocześnie bardzo wąskie. Takie warunki kategorycznie wykluczają możliwość budowy domu jednorodzinnego.

Gdzie postawić bliźniaka?

Część domów wolnostojących jest przeznaczona do dobudowania do nich ich lustrzanego odbicia. W takim wypadku powstają bliźniaki w zabudowie szeregowej. To jednak nie koniec możliwości. Jeśli działka jest odpowiednio duża, można zbudować bliźniaki o identycznych projektach, jednak nieprzylegające do siebie.

Bliźniak pod miastem?

Bliźniaki najczęściej powstają w gęstej zabudowie. Jednak aspekt logistyczny to nie jedyna przesłanka do ich budowy. Często buduje się także w przestrzeniach, które bezproblemowo pozwoliłyby na budowę domu jednorodzinnego. Bliźniak jest bowiem dalece tańszy. Dlatego spotyka się je także na działkach na obrzeżach miast czy wręcz na wsiach. Prawo nie czyni bowiem żadnych rozróżnień między bliźniakiem, a domem jednorodzinnym. Z prawnego punktu widzenia są to po prostu domy, a definicji bliźniaka nie znajdziemy w żadnych przepisach prawa budowlanego.

Zalety domu bliźniaka

Budowa bliźniaka ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to atrakcyjna opcja dla wielu osób. Po pierwsze, budowa domu bliźniaczego jest często dobrą opcją dla rodzin szukających oszczędności, ponieważ jest znacznie tańsza niż budowa domu wolnostojącego. Po drugie, można wybrać członków rodziny jako współinwestorów przedsięwzięcia, dzieląc w ten cenę inwestycji pomiędzy dwa gospodarstwa domowe, co znacznie zmniejszy dla nas koszty. 

Zobacz także

Leave a Comment