usg stawowZdrowie, Medycyna 

USG stawów – kiedy wskazane jest wykonanie tego badania?

Stawy są niezwykle ważne dla pełnej sprawności ruchowej człowieka. Umożliwiają one bowiem ruch poszczególnymi częściami ciała czy to w jednej osi czy też ruch obrotowy tak jak w wypadku na przykład stawu kolanowego bądź skokowego. Czasem jednak potrzebne jest USG stawów by poznać ich stan. W jakich sytuacjach to badanie jest wskazane?

Czym jest badanie takie jak USG stawów?

Wiele osób kojarzy USG przede wszystkim z badaniami ginekologicznymi. Bardzo często jest jednak wykonywane badanie USG stawów w Pruszkowie i wielu innych części ciała takich jak na przykład serce, prostata, jądra, układ moczowy czy też jama brzuszna. Badanie USG stawów to nic innego jak badanie poszczególnego stawu za pomocą ultrasonografii.

To, że badanie USG przywodzi na myśl często badania ginekologiczne w Pruszkowie nie jest niczym dziwnym. Sprawdza się jednak dobrze w wypadku stawów, gdyż pozwala ono na określenie rozmiaru, kształtu, a także stanu tkanek, narządów czy też naczyń krwionośnych z dokładnością do 0,1 mm.

Kiedy wskazane jest badanie USG stawów?

Jednymi z najczęstszych wskazań do badania USG stawów jest przede wszystkim jakikolwiek stan zapalny stawu, a w szczególności zdiagnozowane reumatoidalne zapalenia stawów. Badanie stawów może być także wskazane, gdy w miejscu stawu wystąpią zaczerwienienia lub po urazie stawu czy też po tym jak był on w przeszłości operowany.

Najczęściej badanie USG dotyczy stawów takich jak staw kolanowy, łokciowy, biodrowy, skokowy, czy też barkowy. Tam może być ono skuteczne, gdyż w miejscu stawu jest przestrzeń, w której można ominąć tkankę kostną wpływającą negatywnie na efekty badania jakim jest USG.

W jaki sposób przygotować się do USG stawów?

Najważniejsza kwestia to wygodny ubiór, w którym pacjent będzie czuł się swobodnie, a lekarz będzie miał możliwość łatwego uzyskania dostępu do badanego stawu. Dlatego na przykład podczas badania stawu kolanowego dobrym wyborem mogą być krótkie spodenki, a przy badaniu stawu barkowego dobrze sprawdzi się koszulka bez rękawków.

Zobacz także

Leave a Comment