Zdrowie, Medycyna 

Suplementacja w ciąży – co jest ważne?

Ciąża to nie lada wyczyn dla organizmu przyszłej mamy. Podczas ciąży zmienia się zapotrzebowanie organizmu przyszłej mamy na energię oraz określone składniki odżywcze, które są kluczowe dla prawidłowego rozwoju płodu. Zdrowa, różnorodna dieta to podstawa, niestety nie zawsze jest tak, że w pełni pokryje ona zapotrzebowanie na to, co niezbędne. Dlatego w tym wymagającym okresie warto rozważyć stosowną suplementację.

Czy suplementacja w okresie ciąży jest konieczna?

Odpowiednio dobrany, bezpieczny suplement diety dla kobiet w ciąży to sposób na uzupełnienie zdrowej, zbilansowanej diety, dzięki czemu mamy pewność, że każdy istotny składnik zostanie dostarczony i to w odpowiedniej ilości. Należy mieć na uwadze, że szczególnie w początkowych etapach ciąży wiele kobiet uskarża się na mdłości, które nie dość, że rujnują nastrój i samopoczucie, to również przyczyniają się do utraty składników odżywczych, dostarczonych sobie wcześniej w starannie przemyślanym menu.

Niezwykle istotnym składnikiem są kwasy DHA, których głównym źródłem są tłuste ryby morskie takie jak makrela, łosoś, śledź czy tuńczyk. Nie są to jednak produkty, które szczególnie często goszczą na większości polskich stołów. Co więcej, mięso rybie może być zanieczyszczone rtęcią, metalami ciężkimi i dioksynami, co sprawia, że część mam boi się je spożywać. Zdarza się również, że ryby po prostu nam nie smakują. W takich wypadkach warto sięgnąć po suplement diety dla kobiet w ciąży, który owe kwasy będzie zawierać w bezpiecznej, odpowiednio oczyszczonej i jak najlepiej przyswajalnej formie. Do innych składników, które zaleca się suplementować w ciąży zaliczają się kwas foliowy, jod, żelazo oraz witamina D.

Wybieramy suplement diety dla kobiet w ciąży – co jest ważne?

Wybór suplementu wcale nie jest łatwym zadaniem, tym bardziej że produktów tego typu jest mnóstwo. Niestety, nie każdy z nich jest warty uwagi. Bardzo często zdarza się, że producenci kuszą dużą zawartością składników w konkretnym preparacie. Tymczasem nie zawsze jest to zaletą. Skład kompozycji ma znaczenie, ponieważ poszczególne składniki

mogą na siebie wzajemnie oddziaływać, a mianowicie osłabiać, lub nawet całkiem niwelować swoje działanie. Kolejny ważny aspekt to biodostępność składników, czyli to, w jakim stopniu nasz organizm jest w stanie je przyswoić. Może się okazać, że dany suplement faktycznie ma wysoką zawartość jakiegoś składnika, jednak występuje on w formie, która jest przyswajalna w bardzo niewielkim stopniu.

Po czym więc poznać, że dany suplement diety dla ciężarnych jest godny zaufania? Warto szukać preparatów z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP). Dobrze, aby wybrany preparat posiadał również oznaczenie GMP (jest to skrót od Good Manufacturing Practice, czyli dobre praktyki produkcyjne). Oznacza to, że produkt podlegał ścisłej kontroli od doboru komponentów, przez cały proces produkcyjny, aż po warunki transportu i przechowywania i na każdym z tych etapów były spełniane restrykcyjne wymogi.

Zobacz także

Leave a Comment