kursPraca 

Praca barmana – o czym mowa w praktyce?

Praca na barze to marzeniu wielu młodych osób. Realizują je przede wszystkim studenci oraz uczniowie, którzy w ciągu dnia zajmują się nauką lub pracą, a wieczorami i w weekendy dorabiają na barze. W tym artykule przedstawiamy, jak w praktyce wygląda praca barmana.

Obsługa klienta

Pierwszy obowiązek barmana ma charakter towarzyski. Barman jest odpowiedzialny za obsługę swoich klientów przy barze. Dotyczy to przede wszystkim trzech obszarów: przygotowywania drinków, przyjmowaniem płatności oraz rozmową. Mieszanie i łączenie składników – alkoholowych i bezalkoholowych – to podstawowe zadanie każdego barmana. Wymaga to nie tylko dużej znajomości klasycznych drinków (np. Mohito), ale również sporo kreatywności. Wiele osób odwiedzających bar potrzebuje czegoś wyjątkowego – najlepiej spoza podstawowej karty. Dobry barman nie ma trudności w spełnieniu takiej zachcianki.

Za otrzymanego drinka należy zapłacić. Przyjęcie gotówki lub obsługa terminala płatniczego to kolejny obowiązek, który ciąży na barmanie. Potrzebuje on dużego skupienia, aby w ogromnym hałasie i tłumie ludzi nie pomylić kwoty, którą wydaje jako resztę – braki w kasie będzie musiał uzupełnić z własnego wynagrodzenia. Młody mężczyzna stojący z wielkim uśmiechem za barem, który pogodnie wita gości – to klasyczny filmowy obraz barmana. Mimo że w praktyce praca na barze wiązać się będzie z większym pośpiechem, to dobry specjalista w tej dziedzinie musi być świetnym rozmówcą. Chodzi nie tylko o przedstawienie rekomendacji na temat najlepszych drinków, ale również zabarwienie żartem lub wysłuchanie gości w gorszym humorze.

Przydatne informacje: https://finansierra.pl/w-czym-pomoze-ranking-promocji-bankowych/.

Utrzymywanie baru w czystości

Praca barmana to nie tylko przygotowywanie drinków, ale również dbanie o czystość. Muszą sprzątać nie tylko swoje miejsce pracy, ale również jego otoczenie – najlepiej jeśli robione jest to na bieżąco. To bardzo istotne, ponieważ w przypadku dużego natężenia liczby gości, drobny nieporządek szybko może zamienić się w prawdziwy chaos, który znacząco obniży wydajność pracujących tam osób.

Poza wydajnością, barmani utrzymują czystość na barze również ze względów zdrowotnych i higienicznych.

Uzupełnianie zapasów

Do obowiązków barmana należy również dbanie o asortyment. Musi on na bieżąco uzupełniać zapasy alkoholi, które są niezbędne do przygotowania drinków, soków, napojów gazowanych i dodatków. W mniejszych pubach, barman musi nie tylko donosić asortyment z zaplecza, ale również zamawiać go z hurtowni.

Inne obowiązki barmana

Obsługa klienta, utrzymywanie czystości oraz uzupełnianie zapasów to podstawowe obowiązki barmanów. W każdym pubie obowiązują jednak inne zasady, co oznacza, że również zakres obowiązków może być znacznie szerszy.

Zawód barmana – wymagane umiejętności

Z prawnego punktu widzenia, aby znaleźć zatrudnienie na stanowisku barmana nie trzeba mieć specjalnych kwalifikacji. Między innymi dlatego, puby oraz bary chętnie korzystają z usług studentów. W praktyce jednak, najbardziej prestiżowe miejsca na imprezowej mapie danego miasta, wymagają od kandydatów na barmanów doświadczenia lub przynajmniej ukończonego kursu barmańskiego.

Takie szkolenie można bez trudu odbyć zarówno stacjonarnie, jak i w wersji online – warto jednak zaznaczyć, że dużo lepiej honorowane są te wykonane na miejscu. Ich koszty wahają się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy, a na ostateczną cenę wpływają między innymi długość kursu, jego zakres tematyczny oraz doświadczenie prowadzących.

Jeśli nie masz wystarczających środków, a i tak myślisz o tym, aby rozpocząć taki kurs to koniecznie przeczytaj ten artykuł: https://ksr.net.pl/blog/pozyczka-na-kurs-gotowania-lub-barmanski/ – na rynku działa wiele firm pożyczkowych, które chętnie udzielają pożyczek z przeznaczeniem właśnie na kurs barmański. Taka inwestycja może spłacić się bardzo szybko – napiwki dobrego barmana, pracującego w chętnie odwiedzanym klubie, mogą wynieść nawet kilkaset złotych na weekend.

Zobacz także

Leave a Comment