Ochrona przed kleszczamiLifestyle 

Skuteczna ochrona przed kleszczami

Piękna pogoda i wysokie temperatury zachęcają nas do aktywnego spędzania czasu poza domem. Chętnie wybieramy się również do lasu, który o tej porze roku mocno się zazielenia i oferuje nam wspaniałe doznania estetyczne. Możemy obecnie podziwiać przyrodę, która budzi się do życia. Niemniej jednak w lesie czeka nas spore niebezpieczeństwo ze strony kleszczy. Owady te mogą spowodować u nas bardzo niebezpieczne choroby. Dlatego warto odpowiednio się przed nimi zabezpieczyć. Pamiętajmy również o naszych czworonożnych przyjaciołach, albowiem oni również są narażeni na groźne powikłania po ukąszeniu kleszcza. Jak skutecznie zabezpieczyć się przed kleszczami?

Czym grozi nam ukłucie kleszcza?

Dlaczego kleszcze są dla nas i dla naszych czworonożnych przyjaciół niebezpieczne? Przede wszystkim kleszcze przenoszą wiele bardzo niebezpiecznych wirusów, które mogą wywołać u nas określone choroby. Bardzo niebezpieczne są choćby kleszczowe zapalenie mózgu, a także borelioza. W przypadku kleszczowego zapalenia mózgu dysponujemy obecnie szczepionką, także zaszczepienie się daje nam stuprocentową ochronę. W przypadku boreliozy nauka nie wypracowała jeszcze szczepionki. Niemniej jednak w tym wypadku można stosować skuteczne leczenie przy pomocy antybiotyków. Jednak aby się dobrze zabezpieczyć przed kleszczami powinniśmy ich po prostu unikać i nie pozwolić na wkłucie się naszą skórę. Jak tego dokonać?

Jak uchronić się przed kleszczami?

Przede wszystkim wybierając się do lasu powinniśmy się odpowiednio ubrać. Warto abyśmy szczelnie zasłonili naszą skórę. Powinniśmy nosić bluzy z długimi rękawami i spodnie z długimi nogawkami. Warto na przykład również włożyć nogawki spodni do skarpetek. Kleszcze zazwyczaj wspinają się na wysokość zaledwie 1,5 metra. Tak więc odpowiednie zabezpieczenie nogawek jest tutaj kluczem do skutecznej ochrony. Dobrym rozwiązaniem jest  również założenie jasnych ubrań, albowiem na nich szybko zauważymy kleszcza. Warto również stosować środki odstraszające insekty. Po powrocie z lasu warto dokładnie zbadać nasze ciało Najlepiej w ogóle od razu pójść pod prysznic, umyć się i przy okazji sprawdzić, czy gdzieś na ciele nie mamy kleszcza. Powinniśmy również dokładnie sprawdzić sierść naszych psich przyjaciół. Oni również mogli zostać zaatakowani przez kleszcza. Oczywiście takie sprawdzanie powinniśmy przeprowadzać po każdej wyprawie do lasu.

Zobacz także

Leave a Comment