Rodzaje materacy do spaniaDom, Mieszkanie, Wnętrze 

Rodzaje materacy

Łóżko uznawane jest przez wielu za najważniejszy mebel w domu. Nawet, jeśli nie jest na szycie meblowej hierarchii, to i tak stoi wysoko. Bez odpowiedniego materaca byłoby jednak bezużyteczne. Urządzając sypialnie warto podszkolić się ze znajomości konkretnych rozwiązań stosowanych w przypadku mat sypialnianych.  Różne rodzaje materacy cechują bowiem odmienne właściwości, zalety i wady.

Najpopularniejsze rodzaje materacy do łóżka

Materace do łóżek ze względu na rodzaj możemy podzielić na: bonelowe, kieszeniowe, lateksowe, piankowe. Każde z rozwiązań cechuje wykorzystanie innych materiałów oraz ich wpływ na komfort spania. W grę wchodzą tu chociażby takie indywidualne cechy jak elastyczność punktowa czyli dopasowanie do kształtu ciała, antyalergiczność czy przewiewność.

Materace bonelowe – sprężyna na wyposażeniu sypialni

Jeśli materace do spania podzielić ze względu na stosowane w nich technologie, to materace bonelowe stanowią absolutną klasykę gatunku. Tanie, sprawdzone i wytrzymałe, a przez to wciąż szeroko stosowane. Sercem materaca są połączone ze sobą druciane sprężyny bonelowe. To rozwiązanie stosowane od wielu lat, które ma zarówno wiele zalet jak i wad. Im więcej zwojów sprężyny tym bardziej miękki jest materac. Stosuje się go najczęściej w przypadku pojedynczych łóżek. Ewolucją tego typu rozwiązania w sypialni są materace kieszeniowe.

Materace kieszeniowe – klasyka nowoczesnym wydaniu

Popularny i doceniany typ. Materace kieszeniowe podobnie jak bonelowe zbudowane są ze sprężyn. Różnica polega na tym, że są rozmieszczane w grupach i zamknięte w specjalnych kieszeniach. Taka konstrukcja sprawia, że sprężyny reagują na nacisk punktowo a nie całą powierzchnią, a tym samym o wiele lepiej dopasowują się do kształtu ciała.

Bezpieczne i żywotne materace lateksowe

Materiałem z którego wykonuje się materace lateksowe jest specjalna pianka będąca połączeniem składników naturalnych i sztucznych. Pianka lateksowa charakteryzuje się wysoką elastycznością oraz odpornością na odkształcenia, co przekłada się na jej długowieczność. Dodatkowym atutem jest antyalergiczność, przewiewność i bezdźwięczność użytkowania.

Dostosowujące się do sylwetki materace piankowe

Materace piankowe od materacy lateksowych różnią się przede wszystkim zastosowaniem w pełni syntetycznych materiałów. Posiadają podobne właściwości, natomiast wytrzymałość i jakość zależy od zastosowania konkretnej pianki : poliuretanowej, wysokoelastycznej lub termoelastycznej.

Materace z pianki poliuretanowej są najmniej wytrzymałym rodzajem materacy piankowych. Mała elastyczność i podatność na uszkodzenia idzie jednak w parze z niską ceną.

Materace z pianki wysokoelastycznej posiada podobne właściwości co materac lateksowy, ale jest bardziej przewiewny.

Materac z pianki termoelastycznej reaguje na ciepło ludzkiego ciała. Wraz ze wzrostem temperatury rośnie jego elastyczność, a tym samym lepiej odwzorowuje kształt osoby leżącej. Wraz z antyalergicznym charakterem czyni to ten typ materaca idealnym do rehabilitacji.

Zobacz także

Leave a Comment