Moda, Uroda, Styl życia 

Jak czyścić i dbać o srebrną biżuterie?

Srebrna biżuteria potrafi być wyjątkowo piękna, o czym nie trzeba nikogo przekonywać. Problem w tym, że srebro nawet jako metal szlachetny, nie jest w stu procentach odporne na wpływ różnych substancji chemicznych, czy zanieczyszczeń, które powodować mogą jego odbarwienia. Jeszcze z rodzinnych domów pamiętamy, jak srebrna biżuteria ukochanej babci regularnie lądowała w misce, a mama pieczołowicie usuwała z niej ciemny nalot. Czyszczenie srebra wcale nie musi być bowiem skomplikowane, a metod jest wiele. Warto jednak dowiedzieć się nie tylko jak czyścić srebrną biżuterię, ale też dlaczego.

Dlaczego czyszczenie srebra jest w ogóle potrzebne?

Zanim poznamy domowe sposoby na czyszczenie srebra, musimy lepiej poznać przyczyny zmian jakim ulega ten szlachetny metal. Ciemnemu nalotowi, który pojawił się na naszych srebrnych dodatkach winne są przede wszystkim związki siarki. Ich obecność w powietrzu sprawia, że nawet nieużywane przedmioty ze srebra mogą pokryć się tzw. śniedzią. O ile w przypadku biżuterii nie jest to główny powód zmian, o tyle widzimy to np. na przykładzie srebrnej zastawy stołowej.

Jeśli chodzi o przyczynę nalotu, jakim pokryła się twoja ukochana włoska biżuteria srebrna Nomination, to prawdopodobnie jest nią to, że nie chciałaś się z nią rozstawać. Na jej ciemniejszy kolor mają bowiem wpływ dwa czynniki, związane z jej rzadkim zdejmowaniem.

Po pierwsze wraz z potem ze skóry wydzielane są związki siarki, o których już wspominaliśmy. Nie zdejmowanie biżuterii np. na noc sprawia, że cały czas ulega ona działaniu Twojego potu. Po drugie czarny nalot może być spowodowany zbyt częstym poddaniem srebrnej biżuterii działaniu wody np. poprzez regularne mycie rąk z założoną biżuterią.

Rozwiązania są oczywiście jasne jak słońce – zdejmuj biżuterie na noc, przed kąpielą i przed myciem rąk lub naczyń.

Domowe sposoby na czyszczenie srebra

Sposobów na czyszczenie srebra domowymi sposobami jest wiele, ale w większości stosowane są dwie – solą i colą.

Czyszczenie srebra solą

Jeśli szukasz bezpiecznej i sprawdzonej metody pozbycia się śniedzi ze srebrnej bransoletki, to czyszczenie srebra solą można spokojnie do niej zaliczyć. Wystarczy zalać sól wrzątkiem w proporcji 5 łyżeczek soli na litr wody, a następnie umieścić w niej biżuterie ze srebra. Czas leżakowania w solance? Od kilku minut po kilka godzin.

Czyszczenie srebra colą

Analogicznie do metody z solą i wrzątkiem, tak i do czyszczenia srebra colą nie potrzeba wiele. wystarczy w misce umieścić srebrne pierścionki, bransoletki i zalać colą.

Inne domowe sposoby czyszczenia srebrnej biżuterii

Metod na wyczyszczenie srebra jest co niemiara. Niektóre z nich są bardziej skuteczne inne mniej. Zarówno metoda czyszczenia srebra sola jak i colą, jest o tyle bezpieczna, że opiera się wyłącznie na moczeniu biżuterii. Pozostałe metody jak np. przy zastosowaniu pasty do zębów to już „polerka” a ta może zagrozić starciem warstwy srebra.

Stosując domowe metody czyszczenia biżuterii, warto również pamiętać o podstawowej zasadzie – nie wolno czyścić równocześnie biżuterii srebrnej i złotej. O tym dlaczego przeczytasz w artykule Jak wyczyścić złotą biżuterię?

Zobacz także

Leave a Comment