produkcjaBiznes, Ekonomia 

Produkcja kontraktowa — optymalizacja biznesu poprzez outsourcing usług produkcyjnych

Zarządzanie przedsiębiorstwem wymaga stałego podejmowania trafnych decyzji dotyczących podziału obowiązków, optymalizacji kosztowej czy polityki kadrowej. Nie jest to łatwe zadanie, jednak dobrą wiadomość dla przedsiębiorców stanowi fakt, że mogą oni zastosować w swoim przedsiębiorstwie model produkcji kontraktowej. Na czym polega to rozwiązanie? Poznasz jego zalety, czytając poniższy tekst.

Model produkcji kontraktowej – na czym polega?

Zorganizowanie procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwie w taki sposób, aby efekt pracy, czyli finalny produkt, mógł zostać dostarczony do odbiorcy, nie jest niczym prostym. Zadanie to wymaga m.in. zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników oraz zorganizowania ich pracy. Alternatywnym rozwiązaniem dla produkcji (całych produktów bądź wybranych komponentów) jest model produkcji kontraktowej.

Koncepcja ta zakłada, że firma, która nie dysponuje własnym zespołem pozwalającym na wykonanie pełnego zakresu produkcji, zleca część prac CM, czyli producentowi kontaktowemu. Producent kontraktowy wykonuje zlecenie produkcyjne w oparciu o plany projektowe i dokumentację techniczną dostarczoną przez podmiot zlecający.

Można zatem określić koncepcję produkcji kontraktowej jako jedną z form outsourcingu pracowniczego.

Model produkcji kontraktowej – zalety

Z uwagi na swoje liczne atuty, model produkcji kontraktowej jest od wielu dekad metodą powszechnie wykorzystywaną wśród największych przedsiębiorstw na świecie. To właśnie na produkcji kontraktowej opiera się znacząca część działalności operacyjnej takich firm jak np.:

  • Apple,

  • Tesla,

oraz wiele innych przedsiębiorstw funkcjonujących np. w branży samochodowej. Tak duża popularność modelu produkcji kontaktowej nie byłaby możliwa, gdyby nie fakt, że wdrożenie tego rozwiązania w przedsiębiorstwie daje szansę na osiągnięcie licznych korzyści. Należą do nich między innymi:

  • optymalizacja kosztów. zlecenie części (lub całości) produkcji oznacza ograniczenie takich kosztów działalności, jak: absencje pracowników, koszty organizacji stanowisk pracowniczych, szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników produkcyjnych itd.,

  • usprawnienie procesu budżetowania poprzez możliwość bardziej dokładnego przewidzenia kosztów produkcji,

  • zmniejszenie nakładów czasowych – w przypadku produkcji wyrobów we własnym zakresie konieczne jest m.in. prowadzenie negocjacji z dostawcami materiałów, co oznacza dodatkowe obowiązki i konieczność powiększenia działu handlowego przedsiębiorstwa (a w konsekwencji zwiększenie kosztów wynagrodzeń),

  • zwiększenie jakości produktów dzięki współpracy z producentem kontraktowym, który dysponują kadrą doświadczonych pracowników oraz nowoczesnym parkiem maszynowym.

Produkcja kontraktowa – podsumowanie

Produkcja kontraktowa jest dobrym rozwiązaniem, które może przynieść organizacji wiele korzyści. Należy jednak pamiętać, że decyzja o wyborze tego modelu powinna być poprzedzoną rzetelną analizą sytuacji danego przedsiębiorstwa, jego potrzeb, zalet oraz słabości. Ponadto, należy wybrać takiego producenta kontraktowego, który posiada wieloletnie doświadczenie i odpowiednią renomę (do takiej grupy firm należy m.in. producent wyrobów medycznych Curtis Health Caps).

Zobacz także

Leave a Comment