rękaZdrowie, Medycyna 

Łupież pstry – objawy

Jedną z zaraźliwych chorób, która wpływa przede wszystkim na estetykę ciała jest łupież pstry. Objawy tej choroby to przede wszystkim pojawiające się na ciele plamy. Jak wygląda łupież pstry, a konkretnie plamy, które są oznaką choroby? Mogą one przybierać różne barwy, poczynając od koloru białego, jasno beżowego, a kończąc na różowawym. Objawy łupieżu pstrego mogą być widoczne także po opalaniu się na słońcu. Gdy łupież wystąpi na brzuchu to nie daje on objawów w postaci schodzącego naskórka.

Pierwsze objawy łupieżu pstrego

Pierwsze objawy łupieżu pstrego przybierają postać niewielkich, kilku milimetrowych plam, które mogą występować w okolicach karku, pleców oraz klatki piersiowej. Czasami zdarza się, że mogą wystąpić one na twarzy. Początkowe małe plamy wraz z czasem zaczynają się łączyć, rozprzestrzeniając się coraz bardziej po powierzchni skóry. Warto również dodać, że powierzchnia skóry ulega złuszczeniu. Wraz z rozwojem choroby najczęściej pojawia się świąd, który pojawia się po podwyższeniu temperatury ciała. Jak widać objawy łupieżu pstrego z początku są niepozorne, ale z czasem stają się one znacznie widoczne i większe, znacznie wpływając na estetykę.

 

 

Jak reagować na objawy?

preparat na łupież

Wiadomo już jak wygląda łupież pstry, ale jak sobie z nim radzić? Przede wszystkim nie wolno panikować. W pierwszej kolejności należy udać się do dermatologa, który wykona serię badań i ustali czy na pewno jest to łupież pstry. Pojawiające się plamki na ciele mogą oznaczać łupież, aczkolwiek nie muszą. Może to być np. bielactwo, które objawia się w podobny sposób.

 

Dermatolog najczęściej zaleca zakup specjalnego szamponu na łupież pstry –  przeciwgrzybiczego, który powinien w zupełności wystarczyć. Preparat należy nanosić każdego dnia przez pierwszy tydzień. W kolejnych tygodniach leczenia szampon stosowany jest raz na siedem dni. Kuracja trwa zazwyczaj kilka miesięcy po czym choroba powinna zniknąć. Alternatywą jest maść, która spisuje się równie dobrze. W przypadku gdy preparaty nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, dermatolog przepisuje lekarstwa doustne. W przypadku kobiet w ciąży, leczenie odbywa się zazwyczaj w sposób miejscowy.

 

 

Wizyta u lekarza

Wizyta u dermatologa jest niezwykle ważna. Wykwalifikowana osoba z pewnością będzie wiedziała jak skutecznie leczyć łupież pstry. Decydując się na leczenie bez konsultacji lekarza, można pogorszyć swój stan. Tyczy się to głównie kobiet w ciąży, które przez brak odpowiedniej wiedzy spróbują zażyć lekarstwa doustne, co może skutkować nawet śmiercią dziecka. Lekarz dobierze odpowiedni preparat oraz jego ilość.

 

 

Gdzie można się zarazić?

Jak zostało wspomniane chorobą, która znacznie doskwiera, a jej objawy sprawiają, że ciało staje się mało estetyczne jest łupież pstry. Czy jest zaraźliwy? Tak jest, a zarazić się nim można w naprawdę banalny sposób. Pierwszym sposobem na zarażenie się łupieżem pstrym jest kontakt fizyczny z osobą chorą bądź korzystanie z jej przedmiotów intymnych, prywatnych. Do zarażenia może dojść również w miejscu publicznym.

Do zakażenia nie zawsze dochodzi poprzez kontakt z drugą osobą. Elementy, które zwiększają ryzyko zachorowania na łupież pstry to:

  • nieprawidłowa dieta, w której występują przede wszystkim braki witamin oraz minerałów. Skóra nie ma prawidłowych warunków do pozostania zdrową, co sprawia, że staje się ona podatniejsza na działanie grzybów i bakterii.
  • korzystanie ze złych środków pielęgnacyjnych, które posiadają bardzo często związki chemiczne, wpływające na podrażnienia skóry.
  • przebywanie w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Jak wiadomo, grzyby lubią wysokie temperatury oraz wilgoć. Zarówno słońce, jak i deszcz wpływa na namnażanie się grzybów, co zwiększa ryzyko zachorowania.
  • nadmierna potliwość, którą należy leczyć jak najszybciej.

 

 

Podsumowanie

Reasumując, łupież pstry objawia się plamkami, które wraz z czasem ulegają zwiększeniu. W pierwszej kolejności należy udać się z problemem do dermatologa, który najpewniej przepisze odpowiedni preparat. Jeśli to nie pomoże konieczne będzie przyjmowanie leków doustnych. Do zakażenia dochodzi przeważnie przez brak higieny osobistej i źle zbilansowaną dietę.

Zobacz także

Leave a Comment