Na czym polega obróbka tworzyw konstrukcyjnych?
Tworzywa konstrukcyjne mają bardzo szerokie zastosowanie i obecnie używane są one w wielu branżach jako element konstrukcji wielu produktów. Aby jednak zostały one wykorzystane do ich wykonania, muszą być poddane wstępnej obróbce. Na czym polega obróbka tworzyw konstrukcyjnych?
Czym są tworzywa konstrukcyjne?
Termin tworzyw konstrukcyjnych odnosi się do tworzyw, które ze względu na swoje właściwości fizyczne i chemiczne mogą być używane do wykonania konstrukcji.
Najczęściej do tego celu wybierane są tworzywa sztuczne jak polietylen, polipropylen, poliamid, a także teflon, PEEK, czyli polieteroeteroketon oraz poliacetal, które znalazły zastosowanie w wielu branżach.
Tego typu tworzywa wykorzystywane są do konstruowania wielu elementów, na przykład mogą by to tuleje, rury, pręty, płyty, formatki, krzywki, koła zębate czy pasowe.
Wobec tego tworzywa konstrukcyjne mają bardzo szerokie zastosowanie i mogą być one używane do wykonania wielu elementów.
Jak prowadzona jest obróbka tworzyw konstrukcyjnych?
Elementy z tworzyw konstrukcyjnych są dostępne jako gotowe w wielu wariantach, lecz czasami nie można dobrać wśród nich odpowiednich produktów do konkretnego zastosowania. Wtedy rozwiązaniem jest produkcja na zamówienie.
W tym celu prowadzona jest obróbka tworzyw konstrukcyjnych – https://www.kragum.com.pl/o-firmie która odbywa się z użyciem różnych technik i narzędzi.
Najczęściej obróbka tworzyw konstrukcyjnych odbywa się z wykorzystaniem poniższych technik:
-
cięcie
-
wiercenie
-
frezowanie
-
toczenie
-
dłutowanie
-
struganie
-
gwintowanie
Powyższe czynności mogą być prowadzone również na maszynach CNC, co oznacza, że są one sterowane numerycznie – komputerowo. Wtedy obróbka tworzyw konstrukcyjnych jest bardzo precyzyjna i szybka, ponieważ następuje ona według gotowego projektu w formacie elektronicznym, a procesem obróbki zarządza komputer.
Dobór odpowiedniej techniki obróbki tworzyw pozwala na uzyskanie najwyższego stopnia dokładności oraz odpowiedniego wykończenia gotowych elementów, które nie będą wtedy wymagały dodatkowych prac, by przeznaczyć je do użytku.
Gdzie zamówić obróbkę tworzyw konstrukcyjnych?
Urządzenia, za pomocą których prowadzona jest obróbka tworzyw konstrukcyjnych, są dość drogie, dlatego stworzenie parku maszynowego tego typu może oznaczać koszty idące w miliony złotych.
Firmy, które potrzebują elementy z tworzyw konstrukcyjnych, aby zredukować swoje koszty, najczęściej decydują się na zlecenie prac zewnętrznym firmom, które posiadają właściwe do tego zaplecze.
Usługowa obróbka tworzyw konstrukcyjnych pozwala na otrzymanie odpowiednio przygotowanych komponentów, które mają przystępne ceny.