Budownictwo, Nieruchomości 

Przewody bezpieczne – co to jest? Definicja, rodzaje, zastosowanie

Aby instalacja elektryczna była bezpieczna, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego wyposażenia. Wykorzystuje się wtedy odpowiednie przewody bezpieczne czy przewody bezpieczeństwa. Co dokładnie znajduje się pod tym terminem? Sprawdź najważniejsze informacje o przewodach bezpiecznych!

Czym są przewody bezpieczne?

Pod pojęciem jak przewody bezpieczne czy przewody bezpieczeństwa znajduje się rodzaj przewodów elektrycznych, które wykonane są z materiałów dopuszczanych do stosowania w miejscach, gdzie pojawia się niebezpieczeństwo pożaru.

Do wykonania tego typu przewodów elektrycznych używane są odpowiednie materiały, które zapewniają wysoką skuteczność w ochronie przed czynnikami zewnętrznymi jak wysokie temperatury oraz ogień. Z tego względu są one określane również jako kable ognioodporne.

Zastosowanie przewodów jak przewody bezpieczne powoduje, że mogą one zadbać o ciągłość działania kluczowych instalacji i sieci wtedy, gdy pojawia się niebezpieczeństwo.

Rodzaje przewodów bezpiecznych

W sprzedaży dostępne są różne przewody bezpieczne, które można dopasować indywidualnie do konkretnych zastosowań. Są one przeznaczone do wykonania różnych instalacji i sieci, dlatego dzielone są na różne kategorie.

Najczęściej używane są poniższe rodzaje przewodów bezpieczeństwa:

  • przewody elektryczne

  • przewody sygnalizacyjne

  • przewody telekomunikacyjne

Powyższe rodzaje przewodów są także oferowane w wielu wariantach pod kątem liczby żył oraz ich przekroju, co powoduje, że można dopasować je indywidualnie do konkretnego przeznaczenia.

Warto też wskazać, że przewody bezpieczne wykonuje się z materiałów niewydzielających szkodliwych substancji, na przykład duszących gazów, dymów. Są one z tego względu określane jako przewody bezhalogenowe.

Gdzie stosowane są przewody bezpieczeństwa?

Obecnie przewody bezpieczne wykorzystywane są w różnych instalacjach i sieciach, gdzie mogą one zapewnić skuteczną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Przykładowe zastosowania przewodów bezpieczeństwa:

  • instalacje oświetlenia awaryjnego

  • systemy alarmowe

  • systemy sygnalizacyjne, w tym sygnalizacji pożaru

  • systemy automatyki pożarniczej

  • systemy oddymiania

  • systemy DSO

W powyższych przypadkach przewody bezpieczne zapewniają sprawne działanie instalacji i systemów, dzięki czemu gwarantują one również wysoki poziom bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz podwyższają ochronę mienia w razie pojawienia się pożarów oraz innych zagrożeń.

Gdzie kupić przewody bezpieczeństwa?

Przewody bezpieczne są sprzedawane przez firmy oferujące specjalistyczne wyposażenie dla instalacji i sieci elektrycznych.

Zobacz także

Leave a Comment