Dom, Mieszkanie, Wnętrze 

Bezpieczne mocowanie butli gazowych – o czym trzeba pamiętać?

Butle z gazem wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, aby zapobiec pojawianiu się zagrożenia w postaci wycieku gazu, uszkodzenia mechanicznego butli oraz wybuchów. Jak odpowiednio mocować butle gazowe?

Jak bezpiecznie przechowywać butle na gazy techniczne?

Gazy techniczne są powszechnie używane w wielu branżach. Gdy firma korzysta z tego typu butli, musi ona pamiętać o tym, że należy odpowiednio je zabezpieczyć.

Butle z gazami technicznymi powodują ryzyko związane z ich uszkodzeniem, na przykład wyciekami czy wybuchami gazu, gdy zostaną uszkodzone mechanicznie, przewrócone, będą wystawione na niekorzystne dla nich czynniki pogodowe.

Zaleca się przechowywanie butli gazowych w miejscach, w których będą one niedostępne dla osób postronnych, na przykład w dobrze wentylowanych, zamkniętych pomieszczeniach lub na zewnątrz w zamykanych szafach ażurowych.

Aby zapobiec wywracaniu się butli, należy również zastosować odpowiednie uchwyt do butli na gazy techniczne. Dzięki nim można również bezpiecznie je transportować.

Rodzaje uchwytów do butli gazowych

Uchwyty przeznaczone do butli na gazy techniczne można podzielić na różne kategorie. Zaliczają się do nich przede wszystkim dwa typy produktów:

1. Uchwyty na butle gazowe z tworzywa sztucznego – wykonane są one z wytrzymałego tworzywa, które jest odporne na czynniki zewnętrzne. Tego typu uchwyty dobiera się w zależności od wielkości oraz od wagi butli. W przypadku większych butli zaleca się wykorzystanie kilku uchwytów jednocześnie.

2. Uchwyty na butle gazowe z metalu – bardziej wytrzymałe są uchwyt do butli wykonane z metalu. Najczęściej produkowane są z ocynkowanej stali, która cechuje się wysokim poziomem odporności na korodowanie. Zamykane są za pomocą łańcuchów. Dostępne są uchwyty przeznaczone na jedną i na kilka butli jednocześnie.

Jak zamontować uchwyt do butli?

Najczęściej uchwyt do butli mocowany jest do ściany, dzięki czemu pozwala na właściwe ustabilizowanie butli gazowej. W przypadku pojazdów można też wykorzystać mocowanie butli ułożonej w poziomie.

Aby uchwyt do butli na gazy techniczne mógł zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo, duże znaczenie ma wybór odpowiednich produktów montażowych. Należy wtedy zastosować wkręty, które będą dopasowane do konkretnego podłoża, aby uchwyt nie poluzował się i nie spowodował zagrożenia.

Uchwyty do butli gazowych – gdzie kupić?

Obecnie uchwyt do butli można kupić w wielu sklepach, między innymi w firmach zajmujących się dostarczaniem gazów technicznych oraz akcesoriów, które są przeznaczone do butli.

Zobacz także

Leave a Comment