Badanie przewodnictwa nerwowego — co warto o nim wiedzieć?
Wykrycie i dokładne sprawdzenie wszelkich nieprawidłowości w zakresie przewodnictwa nerwowego jest bardzo ważne w diagnozowaniu wielu chorób. Co należy wiedzieć?
Co to jest badanie przewodnictwa nerwowego?
Badanie neurologiczne sprawdzające prawidłową pracę przewodnictwa nerwowego nazywa się elektroneurografią, w skrócie ENG. Polega ona na przeprowadzeniu elektrostymulacji i sprawdzeniu jak reagują na nią odpowiednie nerwy. Wykonuje się ją za pomocą specjalnych elektrod, umieszczanych na ciele pacjenta. Jedna z nich wysyła impuls, natomiast druga go odbiera. Elektrody umieszczane są nad badanym nerwem oraz nad mięśniem, za którego poruszanie odpowiada badany nerw. Badanie nie wymaga żadnych konkretnych przygotowań. Ważne jedynie, żeby skóra gdzie umieszczane są elektrody, nie była pokryta żadnym kremem lub balsamem. Długość badania jest zależna od rodzaju schorzenia i rozległości problemu. Pozwala na szybką i szczegółową diagnozę stanu przewodnictwa nerwowego.
Kto powinien zgłosić się na takie badanie?
Badanie przewodnictwa nerwowego w Gdyni, czy każdym innym mieście jest zlecane przez neurologa. Poprzedzone jest ono szczegółową konsultacją i wywiadem lekarskim. Na badanie kierowane są głównie osoby, u których występują dolegliwości nieznanego pochodzenia. Mogą to być skurcze mięśni — nagłe i niekontrolowane, drgania, uczucie mrowienia czy drętwienia kończyn. Badanie pozwoli określić ich przyczynę oraz ustali, czy są podłożem rozwijającej się choroby, czy wynikiem uszkodzenia nerwu. Na badanie kierowane są również osoby po udarach czy sportowcy, po doznanej kontuzji. Badanie jest praktycznie bezbolesne, a dzięki temu, że jego wynik jest otrzymywany natychmiastowo, lekarz może od razu zalecić dalszą diagnostykę lub rehabilitację. Przy problemach z przewodnictwem nerwowym, czy różnego rodzaju stanami zapalnymi często korzysta się z fizjoterapii takiej jak np. fala uderzeniowa. Skuteczność leczenia bólu z jej użyciem jest bardzo wysoka.