Motoryzacja, Transport 

Wymiana opon w Poznaniu. Samemu czy u wulkanizatora?

Opon zimowe na zimę, opony letnie na lato – takie słowa usłyszymy od każdego wulkanizatora w Poznaniu i każdym innym polskim mieście. Sezonowa wymiana opon niezależnie od miejsca zawsze rodzi koszty. Im większe felgi tym cena za wymianę opon większa. Czy w dobie setek konkurujących ze sobą zakładów wulkanizacyjnych w Poznaniu nadal warto oszczędzać i samemu wymieniać opony? Jeśli zdecydujemy się zapłacić to czy z tego typu usługi lepiej zdecydować się w centrum miasta czy na jego obrzeżach?

Wymiana opon Poznań. Drożej w mieście niż poza nim

Wymiana opon w Poznaniu nie należy do najtańszych. Porównując ceny usług do analogicznych, ale wykonanych przez wulkanizatorów w miejscowościach pod miastem widać, że jest po prostu drogo. Dla porównania Wymiana opon Poznań to przy całym komplecie koszt między 110, a 130 zł dla 15-calowych felg stalowych oraz między 130, a 150 zł dla felg wykonanych ze stopów aluminium. Wymiana opon w Mosinie jest natomiast ponad 25% tańsza. Za komplet obręczy stalowych przyjdzie nam zapłacić nieco ponad 90 zł, natomiast wymiana opon na obręczach aluminiowych to tylko 100 zł.

Tak duża różnica w cenach sprawia, że nawet z uwzględnieniem cen dojazdu na miejsce, wymiana opon w mniejszej miejscowości jest ekonomicznie uzasadniona.

Wymiana kół w Poznaniu wciąż się opłaca

Nieco inaczej kreują się ceny wymiany kół w Poznaniu. Tutaj nie występują tak duże różnice między kwotami, jakie przyjdzie nam wydać u wulkanizatora w mieście czy poza nim. Jeśli posiadamy felgi stalowe, to za wymianę kół w Poznaniu zapłacimy  między 60 a 70 zł. Właściciele obręczy aluminiowych, za wymianę kompletu kół, wspomogą wulkanizatora z Poznania kwotą oscylującą miedzy 130, a 150 zł. Zakład wulkanizacyjny w Puszczykowie, Mosinie czy Luboniu otrzyma natomiast za tą samą usługę kwoty kolejno 85 do 90 zł za wymianę kół na felgach ze stali oraz 100 zł za takie na felgach z aluminiowego stopu.

Wymiana opon samemu. Co musisz wiedzieć?

Wymiana opon samemu to oszczędność to niekoniecznie ani oszczędność pieniędzy ani czasu. To czy będzie to w ogóle opłacalne przedsięwzięcie zależy w dużej mierze od tego jak wyceniamy nasz własny czas oraz jakim sprzętem dysponujemy. Pamiętać należy bowiem, że o ile przy wymianie całych kół nie są wymagane profesjonalne narzędzia, o tyle zdjęcie opony z felgi i założenie nowej to proces, którego nie wykonamy bez specjalnego urządzenia – montażownicy opon. Nie jest to popularne narzędzie nawet w warsztacie fana motoryzacji.

Wymiana opon to nie wszystko

Sezonowa wymiana opon, zwłaszcza dla mieszkańców dużych miast jak Poznań, rodzi dodatkowy problem. Zdjęte opony czy koła należy bowiem gdzieś przechować. Dla właścicieli domów pod Poznaniem nie jest to istotny problem, ponieważ ogumienie zwykle ląduje na stryszku lub w garażu. Problem z magazynowaniem odczują jednak mieszkańcy bloków i kamienic, którzy nie mają do tego odpowiednich warunków. W takim przypadku wielu kierowców korzysta z dodatkowej usługi jaką jest przechowalnia opon. Za oddanie opon wulkanizatorowi na pół roku zapłacimy w Poznaniu ok 100 zł natomiast w mniejszych miejscowościach ok 50. Przy takim koszcie nawet poznańska oszczędność nie zaprotestuje, jeśli zdecydujemy się oddać ogumienie do serwisu opon.

Zobacz także

Leave a Comment