lokatyFinanse, Bankowość 

Ujemne lokaty

Coraz więcej osób stara się oszczędzać. Jedni odkładają na tzw. czarną godzinę, innym po prostu udało się coś zaoszczędzić ograniczając swoją konsumpcję. Ile ludzi tyle powodów. Jednak takie oszczędzanie wcale nie jest dobre dla gospodarki, oczywiście z globalnego punktu widzenia.

Wiele państw borykało się z tym problemem, najpierw rozbuchany konsumpcjonizm rozhuśtał rynek, a następnie zmęczeni ciągłym wydawaniem pieniędzy konsumenci postanowili oszczędzać, co spowodowało niesamowite wyhamowanie rozwoju gospodarczego.

Lokaty ujemne

W takich krajach wprowadza się tzw. lokaty ujemne. Polegają one na tym, że nie zyskujemy na lokowaniu swoich pieniędzy w bankach tylko tracimy. Oczywiście nie każdego dnia, zazwyczaj jest pewien okres, w którym nasze pieniądze nie tracą na wartości, ale im dłużej leżą tym szybciej tracimy. Nie są to oczywiście jakieś duże procenty, ale jednak zostają nam pewne pieniądze zabrane.

To pobudza ludzi do wydawania, bądź do chowania pieniędzy po domach, co znowu uaktywniło bardzo mocno działalność złodziei, którzy zwęszyli łatwy zarobek. Na pewno taka metoda ma swoje plusy i minusy. Jeżeli ktoś jest w stanie odkładać tylko niewielkie kwoty nigdy nie będzie miał szansy na uzbieranie na coś bardziej wartościowego. Zamiast tracić ludzie wolą wydawać, zawsze będą mieli coś materialnego zamiast coraz większej dziury na swoim koncie. Jest to jednak dość nie uczciwe wobec konsumentów, a na dodatek w dłuższej perspektywie szkodzi to państwu, ponieważ banki nie mają oszczędności ludności, z których mogliby udzielać kredytów.

Zobacz także

Leave a Comment