Technika, Multimedia, Elektronika 

Telefon do zdjęć – czym się kierować przy jego wyborze?

Szukasz nowego telefonu, który sprawdzi się do robienia dobrych jakościowo zdjęć i nie wiesz, od czego zacząć? Już dawno minęły czasy, gdy ten sprzęt służył wyłącznie do dzwonienia i wysyłania SMSów. Jeśli nieco gubisz się w natłoku ofert i dostępnych modeli, spróbuj razem z nami usystematyzować swoją wiedzę na temat smartfonów z aparatem do robienia zdjęć.

Współcześnie telefony pełnią wiele różnych funkcji. Oprócz oczywistego zastosowania tych urządzeń, obecnie używa się ich także do przeglądania Internetu, grania w gry, robienia zdjęć oraz nagrywania filmów. Chcesz dowiedzieć się, jak znaleźć idealny telefon do zdjęć? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Dobry telefon do zdjęć a obiektywy

Czasy, w których telefony miały jeden obiektyw odeszły w zapomnienie.

Teraz znajdziesz w nich obiektyw:

  • główny;
  • szerokokątny;
  • ultraszerokokątny;
  • przedni do selfie.

Który z nich jest najważniejszy? Megapiksele mają duże znaczenie, ale równie ważne są przysłona i zoom optyczny. Do zdjęć krajobrazowych i grupowych szukaj telefonu, który będzie miał obiektyw ultraszerokokątny z najwyższą liczbą pikseli i przysłoną f/2.2 lub f/2.4. Jeśli najważniejsze są dla ciebie zdjęcia selfie, wybierz telefon z obiektywem przednim o rozdzielczości co najmniej 20 Mpix.

Dobry smartfon do zdjęć i stabilizacja obrazu

Funkcja stabilizacji obrazu ma duże znaczenie w wykonywaniu zdjęć i nagrywaniu filmów. Jeśli chcesz zrobić idealną fotografię bez szumów, zniekształceń i zakłóceń zdecyduj się na smartfon z zaawansowaną stabilizacją obiektywu.

Na rynku znajdziesz modele oferujące stabilizację:

  • optyczną (OIS);
  • elektroniczną (EIS);
  • hybrydową (HIS).

Stabilizacja optyczna to najbardziej zaawansowany system regulowania obrazu, szczególnie przydatny w trybie nocnym albo przy niewystarczającym oświetleniu. Jest niestety najdroższa w produkcji, dlatego smartfony z OIS będą droższe. Dla przykładu, szeroki wybór telefonów znajdziesz np. na stronie empik.com: https://www.empik.com/elektronika/smartfony.

Jaki telefon z dobrym aparatem warto kupić?

Przede wszystkim zwracaj uwagę na rozdzielczość, ponieważ ma ona decydujący wpływ na jakość wykonywanych zdjęć. Następnie zastanów się, jakie dodatkowe funkcje chciałbyś mieć w swoim aparacie. Czy będzie to tryb nocny, czy możliwość nagrywania filmików w zwolnionym tempie? Zasadniczo są to najistotniejsze cechy, którymi mogą różnić się od siebie poszczególne modele. Dobrze jest trzymać się tych punktów, aby ułatwić sobie zadanie i porównywać wybrane smartfony korzystając z powyższych wskazówek.

Telefon do zdjęć – ile to kosztuje?

Na sam koniec warto zwrócić uwagę na koszt, ponieważ wcale nie musi on być duży. Często zdarza się, że płacisz głównie za markę, a niekoniecznie za jakość. Wybieraj mądrze i przede wszystkim porównuj parametry. Może się okazać, że w lepszej cenie uda ci się kupić smartfon do zdjęć o zbliżonej jakości.

Gdy upragniony telefon znajdzie się już w twoich rękach, połowa sukcesu za tobą. Teraz tylko pozostaje szybka nauka obsługi i przyjemny czas poznawania nowego gadżetu. Rób dużo ciekawych zdjęć i baw się, odkrywając nowe funkcje swojego urządzenia.


artykuł sponsorowany

Zobacz także

Leave a Comment