Skuteczne doręczenie korespondencji przez komornika – kiedy i na czym polega?
W toku prowadzenia spraw sądowych duże znaczenie ma dostarczanie informacji do stron postępowania. Co wtedy, gdy jedna z nich nie odbiera awizowanych do niej listów? W takim przypadku można zastosować komornicze doręczenie korespondencji.
Jak doręczane są listy z sądów?
Listy sądowe mogą być doręczane dzisiaj dwoma zasadniczymi sposobami – przez pocztę albo przez komornika.
Przed długi czas doręczanie listów przez pocztę było jedynym rozwiązaniem. Niestety, powodowało ono sporo problemów, ponieważ często okazywało się, że pozwany nie odbierał kierowanych do niego pozwów, co generowało dużo problemów. Gdy list sądowy został dwukrotnie awizowany, ale nie został odebrany, uznawano, że jest on doręczony.
W związku z tym wprowadzono zmiany w prawie, które umożliwiły doręczanie korespondencji sądowej przez komornika.
Na czym polega komornicze doręczenie korespondencji?
Komornik jest najczęściej kojarzony z odzyskiwaniem długów. Warto jednak wskazać, że może on również prowadzić szereg innych czynności. Wśród nich znajduje się doręczanie korespondencji sądowej.
Takie rozwiązanie stosowane jest wtedy, gdy wskaże na nie sąd, na przykład wtedy, gdy korespondencja pocztowa nie została odebrana przez pozwanego. Wtedy powód musi skierować się do komornika z dokumentami otrzymanymi z sądu, aby zlecić u niego doręczenie korespondencji.
Takie doręczenie korespondencji związane jest z wieloma korzyściami, ponieważ zwiększa ono prawdopodobieństwo przekazania listu do adresata. Komornik udaje się do niego osobiście na wskazany adres, a wtedy, gdy adres nie jest aktualny, może go ustalić. Komornik przygotowuje wtedy odpowiedni raport, w którym znajdują się informacje o doręczeniu.
Wobec tego wtedy, gdy konieczne jest doręczenie pisma procesowego do pozwanego, wtedy zastosowanie doręczenia komorniczego jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Pozwala ono wówczas na efektywniejsze prowadzenie całej sprawy, ponieważ zmniejsza ono ryzyko blokowania jej rozpoczęcia przez pozwanego na skutek nieodebrania korespondencji.
Jak zlecić komornicze doręczenie korespondencji?
Gdy konieczne jest doręczenie korespondencji komornik – https://www.gliwicekomornik.pl/dokumenty/ będzie wymagać od zlecającego przekazania dokumentów z sądu oraz wniesienia opłaty.
Następnie komornik przeprowadza zlecone czynności i po ich zakończeniu informuje on o efektach zlecającego czynność. Następnie informacje są przekazywane do sądu.
Więcej informacji dotyczących procedury związanej z doręczeniem korespondencji komorniczej można znaleźć bezpośrednio na stronie internetowej kancelarii komorniczej.