Motoryzacja, Transport 

Samochodowy chip tuning – co warto o nim wiedzieć?

W ostatnim czasie bardzo popularnym trendem w motoryzacji staje się chip tuning silników samochodowych. Jest to niedroga i ogólnodostępna metoda zwiększania mocy i osiągów jednostki napędowej. Co sprawiało, że chip tuning stał się tak bardzo popularny? Czy warto poddać silnik takiemu zabiegowi?

Czym jest chip tuning?

Wolnossące silniki benzynowe i wysokoprężne, które mają duże zapasy mocy, przez producentów są produkowane w wariancie 100 i 120 KM. W wyniku takich oszczędności, narodził się chup tuning, który można wykonać w firmie Warsztat Tuningowy – Premium Car Coding. Jednak silniki  mogą się od siebie diametralnie różnic, chociażby zastosowanym układem zasilania paliwem.

Jak chip tuning wygląda w praktyce? Do komputera za pomocą gniazda diagnostycznego wgrywane jest nowe oprogramowanie, w którym zmieniona zostaje dawka paliwa, kąt wtrysku czy prędkość obrotowa silnika. W samochodach z turbosprężarką albo kompresorem zwiększa się wartości ciśnienia doładowania. Chip tuningowi można poddać jedynie sprawne technicznie auta.

Chip tuning – jak działa?

Aby chip tuning miał sens auto musi być w pełni sprawne. Warto w tym celu odwiedzić hamownię i sprawdzić stan techniczny pojazdu. Warto wykonać analizę techniczną silnika. Wówczas będzie można sprawdzić czy chip tuning jest w ogóle możliwy w danym aucie. Jeśli jednostka napędowa będzie uszkodzona, wówczas sam zabieg się nie uda.

Czy chip tuning w Sędziszowie jest opłacalny? W samochodach z turbosprężarkami czy kompresorami można uzyskać nawet 20% mocy. W silnikach bez doładowania przyrost mocy jest o połowę niższy. Chip, który jest montowany w silniki, pozwala na zwiększenie mocy silnika, poprawiając tym samym komfort z jazdy. Dynamika jazdy znacząco się zwiększa. Samochód zyskuje nie tylko nowe moce, ale również bezawaryjne działanie.

Jednak chip tuning ma też swoje wady. Jedną z nich jest przyspieszone zużycie silnika, a także drogich elementów składowych. Jednak należy pamiętać, że chip można wypiąć i wówczas silnik powróci do swoich poprzednich mocy.

Zobacz także

Leave a Comment