Ogród, Przyroda, Zwierzęta 

Sadzonki jeżyny – jak je hodować?

Posiadacze działek czy też ogródków zapewne często zastanawiają się jakie owoce, czy też warzywa najlepiej jest sadzić, aby ogród się ładnie prezentował. Istnieje tak naprawdę bardzo wiele możliwości. Do jednych z najpopularniejszych rozwiązań należą jeżyny. Są to owoce powszechne w gastronomii. Doskonale nadają się jako dodatek do deserów czy też ich główny składnik. Często bywają elementem ozdobnym dania, jak też często tworzy się alkohole na jej bazie. Ponadto, jeżyna dostarcza organizmowi bardzo dużo dobrej jakości składników i witamin. Warto zatem dowiedzieć się co nieco na temat tego małego owocu.

Podstawowe informacje dotyczące uprawy jeżyn

Na samym początku należy zaopatrzyć się w dobrej jakości sadzonki jeżyny. Warto poszukać dobrego producenta, który oferuje tylko najlepsze odmiany sadzonek tego owocu. Jeżeli chodzi o samą uprawę, powszechnie uważa się, że nie należy ona do najtrudniejszych czynności. Owoce te są popularne w wielu ogrodach, a wygospodarowanie miejsca na nie jest proste. Uprawę jeżyn najlepiej jest zaplanować na wiosnę lub jesień. Podczas tego okresu zwyczajnie łatwo jest dostać sadzonki. Jeżeli chodzi o kwestie związane z ziemią, to trzeba ją wpierw odpowiednio dobrze przekopać, aby uprawa odniosła oczekiwany efekt. Dobrze jest też wykorzystać ziemię kompostową lub obornik. Bardzo ważną kwestią jest odstęp pomiędzy poszczególnymi krzewami. Jeżyny do prawidłowego wzrostu potrzebują trochę przestrzeni. Najlepiej jest zachować odstęp wynoszący około 2 metry. Kolejną ważną kwestią jest dobre nasłonecznienie krzewów i ochrona przed wiatrem. Kwestia z podlewaniem krzewów nie należy do trudnych rzeczy. Starsze krzewy potrafią poradzić sobie często nawet i z suszą. Młodsze należy podlewać według zaleceń.

Dlaczego warto zainwestować w sadzonki?

Dobre gospodarstwo ogrodnicze na Śląsku jest w stanie zapewnić sadzonki najlepszych i najsmaczniejszych odmian jeżyny. Owoce i warzywa pochodzące z własnych upraw są dużą oszczędnością pieniędzy. Jeżyny ponadto posiadają dobry wpływ na zdrowie. Dostarczają błonnika, jak też są bogatym źródłem witaminy C i K.

 

Zobacz także

Leave a Comment