Budownictwo, Nieruchomości 

Przewierty sterowane – jak je przeprowadzić?

Obecnie bardzo często wybiera się przewiert lub przecisk, jeśli trzeba stworzyć instalację ciepłowniczą, wodociągową na terenie miejskim lub w pobliżu rzeki. Metoda jest precyzyjna, bezpieczna dla środowiska i tańsza niż usługi koparką – związane z koniecznością późniejszych remontów i porządkowania. 

Przewiert sterowany – kto może go wykonać?

Z uwagi na konieczność zastosowania specjalnych urządzeń, a wcześniej stworzenia projektu z wykorzystaniem komputerów i odpowiedniego oprogramowania, przewierty sterowane to zadanie dla zespołów fachowców. Mimo dużego zaangażowania zasobów, opłaca się to zrobić w wielu przypadkach np. budowy instalacji pod korytem rzeki.

Firma, które realizuje przewiert sterowany, musi dysponować odpowiednio rozbudowanym zapleczem technicznym. Umożliwi to szybkie i sprawne przeprowadzenie prac. To ważne w szczególności w przypadku sporych przedsięwzięć, realizowanych na dość długich odcinkach, w trudniejszych warunkach.

Przewierty – najważniejszy jest plan

Zanim rozpoczną się przewierty kontrolowane należy zbadać teren i określić jak najbardziej optymalną trajektorię przebiegu wierceń. Zazwyczaj linia przebiega poziomo, jest parabolą zakrzywianą dodatkowo w razie potrzeby. Chodzi o to, by przeciągane otworami rury nie zostały zablokowane przez obecne przeszkody.

Obecnie można z dużą precyzją opracować bardzo dobry projekt i wdrożyć go w życie. Dzięki wykorzystywanemu oprogramowaniu przewierty sterowane są cały czas pod kontrolą i można w razie czego zareagować, modyfikując trajektorię z projektu. Przeważnie tego typu zmiany są jedynie kosmetyczne, ale zdarzają się.

Rurociągi w dużych miastach – przewierty zamiast wykopów

Projekt jest bardzo ważny, gdy trzeba wykonać przewierty pod drogami w Warszawie. W tak dużych miastach sieć obecnych instalacji jest gęsta i stanowi spore utrudnienie. Mimo tego wciąż realizuje się np. układanie nowych rurociągów ciepłowniczych. Dzięki opracowaniu projektu uwzględniającego istniejące już rury można z powodzeniem zakończyć prace.

Podsumowując, za realizację przewiertów sterowanych odpowiadają wykwalifikowani specjaliści. Wykorzystuje się też rozwiązania informatyczne, gwarantujące dużą precyzję pomiarów i wierceń.

Zobacz także

Leave a Comment