Więcej o finansach, kredytach i pożyczkach w serwisie http://finansowia.plFinanse, Bankowość 

Pożyczki i kredyty czyli jak szybko pozbyć się pieniedzy

Pożyczki i kredyty a może zakupy na raty. Są dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą posiadać więcej niż pozwala na to ich budżet. Chcesz nowe auto zaciągasz kredyt. Chcesz nowy telewizor wybierasz zakupy na raty. Chcesz jechać na wczasy a nie miałeś z czego odkładać na wyjazd bierzesz pożyczkę.

Bank proponuje kartę debetową a może kredytową na bieżące wydatki… czemu nie skorzystać.
Wszystko to umożliwia na chwile mieć więcej niż pozwala na to nasz budżet.
ŚWIETNIE kiedy wszystko się okłada i możemy spłacać długi według ustalonego harmonogramu.

Ale zastanówmy się jaki sens ma zaciąganie pożyczki i wydanie jej na nasze marzenia lub plany a potem spłacanie rat z dochodu z jakiego wcześniej nie udało się nam na te potrzeby odłożyć.

Zdolność kredytowa

Załóżmy, że nasza zdolność kredytowa pozwala na otrzymanie kredytu mieszkaniowego. Super. Przecież nie mamy przykładowo 150 tysięcy odłożonych w skarpetce na zakup mieszkania. Pracujemy kolejny 30 lat i spłacamy kredyt. Świetnie.

A teraz inna kwestia. Bierzemy taki kredyt. Kupujemy mieszkanie. Po dwóch latach zdarzyło się nam zachorować. Choroba nie jest na tyle poważna by powodowała niezdolność do pracy ale trwa pół roku. Zasiłki z ZUS-u są za niskie by odkładać na ratę kredytu. Bank dopomina się zwrotu. Leczenie jest kosztowne więc ledwo wystarcza nam na rachunki. Rosną kolejne długi. Bank wypowiada umowę kredytu bo przecież leczysz się ale nie tracisz zdolności do pracy.

Wkrótce komornik zajmuje dochód… itd…

Koniec końców liczyć można na wygraną w totka ale uwierz w to, że są miliony osób, które są w takiej lub gorszej sytuacji a wygrana nie trafia się akurat potrzebującym.

Nagle przez zbyt długie przebywanie na zwolnieniu lekarskim pracodawca daje Ci wypowiedzenie a Tobie trudno znaleźć nowa pracę. Komornik nie ma z czego już odzyskiwać pieniędzy więc zajmuje mieszkanie, które kupiłeś za kredyt. Zostajesz więc bez dachu nad głową i jeszcze zostały ci do spłacenia koszty kredytu oraz windykacji.

Cóż… chciałeś kredyt na mieszkanie a lądujesz w noclegowni dla bezdomnych.

Pożyczki kredyty

Brzmi to zachęcająco ale czy każdy z nas jest pewien że przez cały czas będzie zdrowy, że będzie miał pracę.

Stąd czy nie lepiej odmówić sobie wakacji na już, a uzbierać pieniądze na nie przez kolejny dwa lata. Przecież to, co potem przeznaczymy na ratę kredytu możemy teraz przeznaczać na oszczędności na własne potrzeby. Oszczędności, które nie mają odsetek. Które na pewno nie zrujnują nam życia. Pomyślmy zanim będzie za późno.


Więcej o finansach, kredytach i pożyczkach  w serwisie finansowia.pl

Zobacz także

Leave a Comment