odziez roboczaPraca 

Odzież robocza – jakie są jej rodzaje?

Wielokrotnie mamy okazję usłyszeć o tym, że w danej sytuacji konieczna jest odzież robocza. To ważne, ale warto też zastanowić się nad tym, co to dokładnie oznacza. Można przypuszczać, że wiele osób nie ma pojęcia o tym, iż obowiązują różne rodzaje odzieży roboczej.

Czym jest odzież robocza?

Na początku musimy jednak skoncentrować się na definicji. Wszyscy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że odzież robocza to określenie odzieży zabezpieczającej lub zastępującej odzież własną. Do przyczyn określonego ubioru na pewno należy zaliczyć ochronę przed nieszkodliwymi substancjami czy przyspieszonym niszczeniem. Warto również mieć świadomość tego, że niekiedy konieczne jest zachowanie specjalnej czystości. Zresztą wystarczy wziąć sobie pod uwagę wytwarzanie jedzenia – nie trzeba zaliczać się do specjalistów, aby wiedzieć, że czystość jest absolutnym priorytetem.

Dobrze także uwzględnić, że do odzieży roboczej zaliczana jest odzież branżowa (charakterystyczna dla poszczególnych branż). Poza tym do odzieży roboczej można także zaliczyć ubiór krótkiego użytkowania, czyli odzież jednorazową.

Rodzaje odzieży roboczej

Skoro już poniekąd była mowa o tym, czego się spodziewać, pora skoncentrować się na rodzajach odzieży. Osoby zainteresowane odzieżą roboczą powinny wiedzieć, że ubrania dzielone są według klasy – wyróżniamy I klasę ochrony, II klasę ochrony i III klasę ochrony. Ubrania z I klasy ochrony stosuje się wtedy, kiedy mamy do czynienia z niewielkim ryzykiem. Ubrania z II klasy ochrony zabezpieczają przed wieloma zagrożeniami zdrowia czy nawet życia. Do tego możemy mówić o gwarancji komfortu. Ubrania z III klasy ochrony to specjalna odzież robocza, którą stosuje się w ekstremalnych warunkach pracy. Za przykład może posłużyć choćby wykorzystywanie substancji chemicznych stanowiących zagrożenie dla zdrowia użytkownika.

Gdyby pojawiały się jakieś wątpliwości, sprzedawcy odzieży roboczej powinni gwarantować profesjonalne doradztwo. Poza tym potrzebne informacje mogą znaleźć się również na stronie działalności – wystarczy zwrócić uwagę na wiadomości publikowane przez P.H. Centrum.

Zobacz także

Leave a Comment