Menopauza – czy musi to być trudny okres w życiu kobiety?
Mówi się, że kobieta dojrzała jest jak wino – im starsza, tym lepsza. Tylko że wiele pań uważa, iż po okresie przekwitania nie czeka ich już nic dobrego. Czy to prawda? Oczywiście, że nie. Klimakterium to tylko okres przejściowy, który może oznaczać jedynie korzystne zmiany w życiu. Wystarczy się tylko do nich w odpowiedni sposób przygotować.
Kres możliwości rozrodczych kobiety
Menopauza w sensie biologicznym oznacza kres możliwości rozrodczych u kobiety. Wiele pań odczytuje to jako pozytyw. Mogą one odbywać stosunki seksualne, bez konieczności stosowania dodatkowych zabezpieczeń, m.in. środków antykoncepcyjnych. Aczkolwiek, należy wiedzieć, że cykle miesięczne mogą ustać po usunięciu m.in. macicy. Jeżeli dojdzie do takiego zabiegu (ze względów zdrowotnych) po którym nie będzie się miało do czynienia z cyklem miesiączkowym, nie mówi się o menopauzie.
Szacuje się, że menopauza dotyka kobiety pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. W Polsce mówi się, że dotyczy to kobiet ok. 51 roku życia. Aczkolwiek, wiele zależy od organizmu kobiety, jak również uwarunkowań genetycznych. Nie ma szans na to, żeby kobieta uniknęła klimakterium. Może ona jednak zrobić wszystko, aby ten okres znieść jak najlepiej.
Czym objawia się klimakterium?
Im kobieta prowadzi bardziej zdrowy tryb życia, tym większa szansa na …brak wystąpienia objawów menopauzy lub też ich wystąpienie, ale w wersji bardzo łagodnej.
Wśród objawów wyróżnia się:
- uderzenia gorąca,
- zimne dreszcze,
- obniżenie libido,
- rumień, uczucie rozgrzania,
- tachykardia o różnym stopniu intensywności,
- zawroty głowy, uczucie osłabienia,
- kłopoty z pamięcią,
- wysiłkowe nietrzymanie moczu,
- suchość pochwy.
Kobiety powinny porozmawiać ze swoim lekarzem na temat hormonalnej terapii zastępczej. W szczególności, jeżeli mocno odczuwają wszystkie dolegliwości związane z menopauzą
HTZ na klimakterium
Hormonalna Terapia Zastępcza jest mocno…kontrowersyjnym tematem. Tak, jest ona w stanie w znaczny stopniu poprawić samopoczucie kobiet w tym trudnym okresie, a nawet ich wygląd! Panie jednak mają pewne obawy, ponieważ krąży wiele mitów na ten temat.
Jest to proces, który polega na suplementacji hormonami. Są one dobierane w sposób indywidualny dla każdej kobiety. Co ważne, HTZ jest w stanie pomaga zapobiec niedoborowi estrogenu w organizmie. Jego znaczny niedobór może prowadzić do osteoporozy. W związku z tym, że istnieje wiele mitów i faktów, jakie należy poznać przed rozpoczęciem terapii, wszystko należy przedyskutować z własnym lekarzem, znającym organizm kobiety.
Łagodzenie objawów
Oprócz HTZ, w inny sposób można poradzić sobie z objawami klimakterium:
- unikanie dużej ilości kofeiny, która może wywoływać problemy ze snem,
- wykorzystywanie technik relaksacyjnych, dzięki czemu będzie można uniknąć wahania nastrojów,
- używanie środków nawilżających, jeżeli kobieta doświadcza suchości pochwy,
- stosowanie zrównoważonej diety,
-
wzmacnianie mięśni miednicy.