legalizacja tachografuMotoryzacja, Transport 

Legalizacja tachografu – na czym polega i dlaczego jest ważna?

Każdy przedsiębiorca działający w branży takiej jak transport drogowy musi pamiętać o tak ważnym elemencie jakim jest legalizacja tachografu. Chodzi o kalibrowanie urządzenia w ciężarówce pod kątem zgodności z wymaganiami ustaleń Komisji Europejskiej. Dlatego zawsze wykwalifikowani instalatorzy powinni podejmować się instalowania, kalibrowania oraz serwisowania tachografów.

Jak przebiega legalizacja tachografu?

Każda legalizacja tachografu jest obowiązkowa, i nie ma tutaj znaczenia czy chodzi o tachografy analogowe, czy cyfrowe. Regularne sprawdzenie tachografu na tarczę lub na cyfrę pozwala skontrolować sprawność i zweryfikować właściwy zapis dokonany przez tachograf. Tachograf musi być założony w samochodzie ciężarowym, a legalizacja tachografu jest na równi istotna jak posiadanie aktualnego przeglądu w samochodzie. Czas trwania legalizacji tachografu wynosi 2 lata, co jest dyktowane odpowiednimi przepisami prawa. Dlatego właściciel przedsiębiorstwa transportowego powinien skierować się do warsztatu, w jakim zaplanowana jest legalizacja. W trakcie legalizacji wystawiona jest tabliczka pomiarowa, na jakiej umieszczone są najważniejsze informacje. Najważniejszą z nich jest data legalizacji.

Tabliczka zamieszczona jest najczęściej na tachografie. Niektórzy umieszczają ją też na wewnętrznej stronie słupka, tuż przy drzwiach kierowcy. Brak legalizacji, który wyjdzie na jaw podczas kontroli policyjnej skutkuje mandatem dla kierowcy i dla właściciela firmy transportowej. W przypadku przedsiębiorców kary mogą być rzeczywiście wysokie. Kiedy tachograf traci legalizację? Są to sytuacje, jeśli dojdzie do: zmiany numeru rejestracyjnego, naprawy, uszkodzenia lub zerwania plomb zabezpieczających w tachografie albo na wyjściu impulsatora ze skrzyni biegów.  Legalizacja jest utracona, gdy ma miejsce też zmiana obwodu tocznego kół powyżej dopuszczalnych wartości. Nie można też legalizować tachografu, gdy nie jest na nim umieszczona tabliczka znamionowa.

Co dzieje się podczas legalizacji tachografu?

Każda legalizacja tachografu powinna odbywać się w ciągu 14 dni od daty rejestracji pojazdu. Odnosi się to do nowych, jak i do używanych samochodów ciężarowych. Następne kalibracje powinny odbywać się co 2 lata. Montaż tachografów cyfrowych to obowiązek w samochodach ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony, jakie przeznaczone są do przewozu rzeczy zarejestrowanych po raz pierwszy po dniu 1 maja 2006 roku.

Tachografy rejestrują: przebytą odległość i prędkość pojazdu, pomiar czasu, punkty położenia, tożsamość i aktywność kierowcy oraz usterki. Zapisywane są też dotychczas wykonywane kalibracje. W miejscu jakim jest Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów legalizacja obejmuje: sprawdzenie poprawnego działania urządzenia, dostosowanie tachografu do pojazdu, aktualizację lub potwierdzenie parametrów numeru rejestracyjnego, numeru VIN i VRN, sprawdzenie kodu rejestrującego państwa, skontrolowanie wielkości opon i ustawienie ogranicznika prędkości. Ustawiony zostają także bieżący czas UTC oraz aktualne parametry liczników.

Zobacz także

Leave a Comment