Kontuzje stawu skokowego – kiedy warto skorzystać z ortezy?
W dawnej medycynie, poważniejsze urazy stawu skokowego zazwyczaj kończyły się zastosowaniem opatrunku gipsowego. Dziś coraz częściej jest on zastępowany ortezą stabilizującą. W jakich sytuacjach warto zastosować ortezę, a kiedy nie jest to konieczne?
Na czym polega skręcenie stawu skokowego?
Staw skokowy łączy kość piszczelową i strzałkową z kośćmi stopy. Składa się z części górnej i dolnej, na które składają się więzadła, torebka stawowa i naczynia krwionośne. Praca stawu skokowego umożliwia poruszanie się, supinację (obroty) stopy, a także oczywiście skakanie.
Staw skokowy przenosi duże obciążenia, przez co jest podatny na kontuzje – najczęściej są to skręcenia. Niektóre z nich nie wymagają szczególnych form leczenia, w przypadku innych zalecane jest stosowanie tzw. miękkiej ortopedii, czyli ortez stabilizujących (https://www.mobilex.pl/produkty/miekka-ortopedia/).
Skręcenie stawu skokowego to najczęściej uraz torebki stawowej oraz stanowiących dla niej wsparcie więzadeł. O tym, jak poważny jest ten uraz decyduje stopień występujących uszkodzeń. Bywa, że więzadła zostały tylko naciągnięte – wówczas w najgorszym wypadku mamy do czynienia z krwiakiem i zauważalnym obrzękiem. Jeżeli więzadła zostały naderwane, obrzęk jest zazwyczaj większy, a ból bardziej odczuwalny (nawet przy niewielkich zakresach ruchu). Całkowite zerwanie więzadeł to już poważny uraz, gdzie oprócz bólu i obrzęku pojawia się zauważalna niestabilność stawów. Tej kontuzji towarzyszy często rozerwanie torebki stawowej. Poważne skręcenia stawu skokowego mogą iść w parze ze złamaniami bocznych kości stawu lub kości piszczelowej czy strzałkowej.
Kiedy warto korzystać z ortezy stawu skokowego?
Zaleceń dotyczących stosowania ortezy stabilizacyjnej stawu skokowego powinien udzielać lekarz ortopeda, ewentualnie doświadczony fizjoterapeuta. Każdy poważniejszy uraz stawu skokowego warto poddać konsultacji medycznej, aby uniknąć jego pogłębienia lub nieprawidłowego wygojenia. W przypadku lekkich skręceń stawu skokowego, w przypadku których występuje niewielki obrzęk, a więzadła nie zostały naderwane, najczęściej stosowanie ortezy nie będzie konieczne. Ten sprzęt przyda się przy większych urazach, wtedy gdy konieczne okaże się unieruchomienie stopy i stawu skokowego w płaszczyznach grożących pogłębieniem obrzęku.
Wybierając ortezę, warto korzystać z produktów doświadczonych marek medycznych (np. BSN medical z oferty sklepu Mobilex https://www.mobilex.pl/produkty/miekka-ortopedia/ortezy-i-stabilizatory/orteza-stabilizujaca-staw-skokowy-talocast-universal/). Sprawdzony produkt da nam pewność zabezpieczenia stawu oraz w możliwie najniższym stopniu ograniczy komfort poruszania się oraz życia codziennego.
Ortezy stabilizujące są wystarczającym wsparciem w przypadku zdecydowanej większości urazów stawu skokowego. Opatrunek gipsowy, niegdyś stosowany nagminnie nawet przy niewielkich skręceniach, przydaje się dziś wyłącznie w skrajnych sytuacjach, w których doszło do złamania kości czy poważnego zerwania więzadeł. Dużym atutem ortez stabilizujących jest ich niewielka waga. W przeciwieństwie do gipsu, ortezę można także bezproblemowo zdjąć – np. na czas biernego wypoczynku, a następnie założyć ponownie. Orteza przydaje się nie tylko bezpośrednio po urazach, ale także w czasie rehabilitacji stawu skokowego – jej funkcją jest wówczas zabezpieczenie osłabionego stawu przed możliwością wystąpienia ponownej kontuzji.
Więcej informacji na temat akcesoriów medycznych z zakresu miękkiej ortopedii znajdziesz na stronach www.mobilex.pl/ oraz www.galeriazdrowia.pl/.