Ciało po śmierci narażone jest na szereg różnego rodzaju procesów chemicznych i wysycha. Dodatkowo zaczynają gromadzić się w nim bakterie, które przyspieszają rozkład zwłok. Zabieg, który zabezpiecza ciało zmarłego przed rozkładem i pozwala na usunięcie niektórych zmian pośmiertnych to balsamacja zwłok. Kiedyś z techniki tej mogli korzystać wyłącznie królowie i ważne osobistości, obecnie dostępna jest dla każdego. Jak wygląda taki proces? Podpowiadamy.
Czym jest balsamacja zwłok?
Balsamacja zwłok w Wasilkowie polega na zastąpieniu naturalnych płynów ustrojowych znajdujących się w ciele człowieka, sztuczną mieszanką różnych związków chemicznych na bazie formaliny. Zabieg taki zazwyczaj trwa około półtorej do dwóch godzin i pozwala zlikwidować objawy choroby czy oznaki śmierci. Z tego powodu stosowany jest w przypadku, kiedy zwłoki mają być wystawione na widok publiczny lub przechowywane w chłodni przez dłuższy niż standardowo czas. Jest wymogiem formalnym również w przypadku ich przewozu za granicę.
Jak wygląda balsamacja zwłok?
Balsamacja zwłok wykonywana jest często przez zakłady, które organizują pogrzeby. W Wasilkowie znajduje się firma, która oferuje taką usługę. Zabieg ten może być przeprowadzony wyłącznie przez dyplomowanego balsamistę, który ma odpowiednie uprawnienia do wykonywania tego typu procedur. Tanatopraksja jest to złożony proces przygotowania ciała do pochówku, polegający na zabezpieczeniu wszelkich otworów, wykonaniu pośmiertnej toalety i konserwacji zatrzymującej proces rozkładu.
Sama balsamacja rozpoczynana jest masażem, który pozwala usunąć krew z naczyń krwionośnych. Następnie do układu krwionośnego przez tętnicę wprowadzona jest kaniula, którą wpuszczany jest płyn do balsamacji. Z kolei kaniulą żylną wyprowadza się krew z układu krwionośnego. Wykorzystuje się w tym celu specjalne pompy elektryczne. Płyn do balsamacji składa się z różnego rodzaju związków, których celem jest dezynfekcja, konserwacja, rozpuszczenie skrzepów i przywrócenie naturalnego kształtu i kolorytu ciała.