Motoryzacja, Transport 

Jak wybrać zimowy płyn do spryskiwaczy?

Wybierając zimowy płyn do spryskiwaczy, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Znaczenie ma zarówno niska temperatura, jak i łagodny zapach preparatu. Okazuje się jednak, że nie wszyscy producenci są w stanie to połączyć.

Zimowy płyn do spryskiwaczy – analiza składu

Niektórzy próbują zastępować zimowy płyn do spryskiwaczy wodą lub wodą z alkoholem. Jednak oryginalny płyn ma niewiele wspólnego z wodą. Znajduje się w nim:

  • Skażony etanol, dzięki któremu płyn nie zamarza w niskiej temperaturze. Warto wybierać preparaty, o temperaturze zamarzania nie mniejszej, niż 20 stopni Celsjusza,
  • Izopropanol – to łagodny rozpuszczalnik, który stosowany jest jako zamiennik albo uzupełnienie etanolu,
  • Glikol etylenowy, propylenowy i gliceryna – tych związków powinno być w preparacie do 5%. Mają za zadanie tworzyć na szybie delikatną powłokę smarną. Opóźnia ona proces niszczenia piór wycieraczek, a także zapobiega zamarzaniu płynu na szybie,
  • Woda deminarelizowana – składnik ten stabilizuje płyn do spryskiwaczy oraz chroni przewody przed uszkodzeniami, które spowodowane są przez minerały obecne w zwykłej wodzie,
  • Środki myjące,
  • Środki antyspieniające,
  • Biocydy – mają za zadanie chronić przed namnażaniem bakterii oraz grzybów w zbiorniku z płynem.

Najlepiej unikać płynów z dużą zawartością metanolu, który jest trucizną. Nie warto także kupować preparatów z oznaczeniem sugerującym, że w składzie zawarta jest substancja niebezpieczna dla zdrowia.

Zimowy płyn do spryskiwaczy – przyjemny lub neutralny zapach

Po rozprowadzeniu płynu na szybie, zaczyna on spływać w okolice kratek i przedostaje się do kabiny samochodu. W przypadku neutralnego lub przyjemnego zapachu, nie ma żadnego problemu. Jednak jeżeli jest on mocny i drażniący, kierowca może poczuć nie tylko dyskomfort, ale także może mieć problemy z percepcją i koncentracją. Z tego względu przed zakupem zawsze warto sprawdzić zapach płynu.

Zimowy płyn do spryskiwaczy – marka i cena

Na rynku dostępna jest szeroka oferta płynów do spryskiwaczy. Płyny różnią się od siebie składem, zapachem oraz ceną. Zależność między ceną, a jakością płynu jest spora i nie warto wybierać najtańszych preparatów. Zazwyczaj kończy się to szybką wymianą na lepszy  środek. Z tego względu najlepiej wybierać produkty renomowanych marek, dostępne w przystępnych cenach.

Zimowy płyn do spryskiwaczy to obok zmiany opon warunek konieczny, aby wyjechać w sezonie zimowym na drogę. W trosce o stan pojazdu, w tym wycieraczki, lakier, szyby i uszczelki, ale także o własne bezpieczeństwo, warto wybierać sprawdzone produkty.

Partnerem artykułu jest artbor.pl

Zobacz także

Leave a Comment