Wąż ogrodowyOgród, Przyroda, Zwierzęta 

Jak wybrać wąż do podlewania ogrodu?

Od kilku lat wiele regionów Polski zmaga się z niedoborem ilości opadów. Spada także poziom wód gruntowych, a deszczówka w wielu przypadkach jest niezagospodarowywana właściwe. Stąd rośnie potrzeba regularnego podlewania ogrodu – zarówno dekoracyjnego, jak i warzywniaka. A to wiąże się z kosztami, do których zalicza się między innymi odpowiednia infrastruktura do podlewania. Często nie poświęcamy jej odpowiedniej uwagi, co wpływa na nierozważne wydatki. Przykładem może być nieodpowiednio dobrany wąż ogrodowy.

Do najczęściej popełnianych błędów należy:

  • zakup węża o nieodpowiedniej średnicy, co sprawia, że nie jest utrzymane odpowiednie ciśnienie wody,
  • wybór modelu kiepskiej jakości, co sprawia, że po jednym sezonie jest do wymiany,
  • sztukowanie węży z kilku za pomocą złączek.

Jeśli chcesz ich uniknąć, podpowiadamy jak wybrać wąż ogrodowy, dobrany do Twoich potrzeb.

Długość i średnica – na nie zwróć uwagę w pierwszej kolejności

Jaką długość wężą wybrać? Idealny wąż powinien sięgać do każdego miejsca, które planujemy podlewać. Łączenie ze sobą kilku węży to jeden z podstawowych błędów, którego powinniśmy starać się unikać. Złączki są często miejscem, gdzie dochodzi do nieszczelności, przez co marnujemy wodę. Dlatego przed zakupem warto zmierzyć najbardziej wysunięte punkty ogrodu, dodając 2-3 metry zapasu dla bezpieczeństwa.

Bardzo ważna jest także średnica węża, gdyż to ona odpowiada za ewentualne spadki ciśnienia wody. Im większy mamy ogród i dłuższego węża będziemy używać, tym większa powinna być jego średnica:

  • 0,5 cala (12,5mm) to średnica idealna do małych i średnich ogrodów,
  • 0,75 cala (19mm) to średnica dobra do ogrodów większych, gdy długość węża przekracza 30 metrów,
  • 1 cal (25mm) to średnica, która sprawdzi się przy nawadnianiu dużego warzywnika i sadu,
  • dla naprawdę dużej powierzchni idealne będzie 5/4 cala (32mm).

Budowa węża ma wpływ na jego eksploatację

Najtańsze węże są jedno- lub dwuwarstwowe. Ze względu na dość miękką powłokę łatwo ulegają zginaniu się, co znacznie skraca ich trwałość. Jeśli chcesz kupić wąż ogrodowy na lata, zdecydowanie lepiej przyjrzeć się modelom wykonanym z kauczuku lub trój- albo czterowarstwowym. Są one zwykle sztywniejsze, dzięki czemu nie musimy się martwić, że przy przeciąganiu się skręcą. Bardzo ważne jest także, by powłoka wężą była odporna na działanie promieniu UV.

Budowa węża ma także wpływ na to, z jakim ciśnieniem roboczym z sieci wodociągowej sobie poradzi, a jakie jest w stanie go uszkodzić. Obie te informacje producent powinien podać jako ciśnienie robocze (zwykle od 4 do 12 barów) oraz ciśnienie rozrywające (zwykle od 12 barów wzwyż). Węże świetnie sprawdzają się także w różnorakich pracach porządkowych – chociażby zmywaniu tarasu, kostki brukowej, a także myciu samochodu, ogrodzeń, mebli ogrodowych.

Alternatywą do klasycznego węża mogą być węże kropelkowe, które zakopuje się pod powierzchnią gruntu i które pozwalają równomiernie rozprowadzać wodę po rabacie.

Jak widać możliwości są spore, oferta na rynku bogata, dlatego warto poświęcić chwilę na odpowiedni wybór. Dobrze dobrany wąż może nam służyć przez wiele lat.

Zobacz także

Leave a Comment