kancelariaBiznes, Ekonomia 

Jak uzyskać fachowe porady prawne?

Porada prawna może być nieoceniona w sytuacji, gdy konieczne jest wytoczenie procesu, odpowiedź na zarzuty, ale też rozwiązanie określonej sprawy według litery prawa. Pomoc oferują wtedy prawnicy. Jak można uzyskać fachową poradę prawną? Zapoznaj się z naszymi poradami, by dowiedzieć się, do kogo warto się zwrócić!

Kto zajmuje się udzielaniem porad prawnych?

Poradnictwo prawne jest podstawową usługą oferowaną w kancelariach prawnych. Polega ona na odpowiedzi na zapytanie klienta dotyczące konkretnej sprawy. Prawnik przygotowuje wtedy odpowiedź, bazując na obecnie obowiązujących przepisach.

Udzielaniem profesjonalnych porad prawnych zajmują się prawnicy. Są to przede wszystkim:

  • Adwokaci,

  • Radcowie prawni.

Wobec tego wtedy, gdy konieczne jest uzyskanie porady prawnej, należy zwrócić się do kancelarii adwokackiej albo do kancelarii radcowskiej.

Gdy potrzebne są profesjonalne porady prawne Katowice dają dostęp do wielu sprawdzonych kancelarii. Z ich adresami i ofertami można zapoznać się obecnie w internecie.

Oczywiście, udzielaniem porad prawych mogą zajmować się też inne osoby, które nie mają statusu prawnika, na przykład urzędnicy czy osoby prywatne. Gdy jednak zależy nam na odpowiedzi fachowca, warto skorzystać z pomoc kancelarii prawnej.

W jakiej formie udzielane są porady prawne?

Obecnie z porady prawnej można skorzystać nie tylko bezpośrednio w kancelarii, ale również można otrzymać pomoc na odległość.

W trakcie pandemii bardzo popularne stały się porady prawne udzielane telefonicznie oraz internetowo. Pozwalają one na uzyskanie pomocy prawnej bez potrzeby wychodzenia z domu i udawania się do kancelarii. Są one zatem w wielu sytuacjach bardzo wygodne i dzięki temu nadal decyduje się na nie wiele osób.

Warto pamiętać, żeby najlepiej korzystać z pomocy uznanych kancelarii prawnych, które mają ugruntowaną pozycję na rynku i mają wielu zadowolonych klientów. Powinniśmy natomiast unikać serwisów, które udzielają porad prawnych na niejasnych zasadach, na przykład z opłatą za minutę połączenia telefonicznego.

Jaka jest cena porady prawnej?

Porada udzielona przez prawnika kosztuje. Cena związana z tego typu usługą jest zależna głównie od tematyki zapytania, a także od czasu, jaki poświęci prawnik na przygotowanie odpowiedzi.

Najczęściej ceny porad prawnych rozpoczynają się od około 150-200 złotych, natomiast wtedy, gdy porada dotyczy prostej sprawy, cena ta może być niższa.

Istnieje możliwość otrzymania darmowej porady prawnej. Dotyczy to osób w trudnej sytuacji finansowej, po katastrofach. Pomoc prawna bez opłaty jest udzielana w jednostkach samorządowych i wybranych kancelariach prawnych prowadzących usługi pro bono.

Zobacz także

Leave a Comment