Budownictwo, Nieruchomości 

Gdzie kupić mieszkanie? Na rynku wtórnym, czy pierwotnym?

Często osoby zamierzające kupić mieszkanie stają przed dylematem, czy kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Jest to trudna decyzja, gdyż źle podjęta może przysporzyć nie tylko rozczarowań, ale także kłopotów. Nie ma złotego środka przy tego typy wyborze. Zarówno mieszkania nowe jak te już eksploatowane mają swoich zwolenników jak i przeciwników.

Zwolennicy mieszkań z rynku pierwotnego podkreślają estetykę i nowoczesność budowanych bloków lub apartamentowców. Chcą się czuć dobrze nie tylko wewnątrz własnego mieszkania, ale także na korytarzu, przed windą lub na podwórku, zamkniętym obszarze osiedla. Miejsce postojowe, komórka lokatorska, plac zabaw to dodatkowy niepodważalny atut.

Z kolei amatorzy mieszkań z rynku wtórnego chwalą sobie klimat tych mieszkań, klimat bloków, kamienic, otoczenia i przede wszystkim mogą poznać mieszkańców przed zakupem mieszkania. Co więcej, budownictwo sprzed dwutysięcznego roku nie zakłóca tak intymności, jak nowe budownictwo. Odległości od budynków są znacznie większe, więc spędzanie czasu na balkonie jest przyjemniejsze.

Niebagatelną sprawą jest także budżet, który decyduje o kupnie mieszkania w danym segmencie. Wiele mieszkań z rynku wtórnego jest często w lepszych lokalizacjach, niż nowe mieszkania deweloperskie i są droższe mimo, że kilkadziesiąt lat starsze. Nie każdego stać na zamieszkanie w prestiżowej, starej dzielnicy, a jeżeli mieszkać gdzieś indziej – to w nowym budownictwie.

Są jednak i tacy, którzy decydują się na zakup mieszkania w stanie do remontu, niezależnie od lokalizacji. Mieszkania te w zależności od lokalizacji są w różnych cenach, ale niekiedy bardzo atrakcyjnych. Niekiedy trzeba przeprowadzić gruntowne prace, np. skuć tynki, żeby wymienić choćby instalację elektryczną, czy też zerwać całą podłogę. Nie jest to jednak przerażające, gdyż często w mieszkaniach deweloperskich także trzeba przeprowadzić takie prace, żeby móc zgodnie ze swoimi oczekiwaniami zaaranżować mieszkanie.

Niezależnie od wyboru mieszkania, czy to z rynku wtórnego, czy pierwotnego należy przeprowadzić prace remontowe lub wykończeniowe. Wybór ogrodzonego osiedla czy zielonego podwórka to rzecz oczekiwań i gustów, a z tymi jak to mówią się nie dyskutuje.

Jeśli szukasz mieszkania na rynku pierwotnym, koniecznie odwiedź stronę: https://baltickorona.pl/mieszkania-nad-morzem/

Zobacz także

Leave a Comment