Artykuł Filipa AryanowiczaBiznes, Ekonomia Praca 

Filip Aryanowicz o różnicach pomiędzy leasingiem pracowników, a outsourcingiem

Wiele polskich przedsiębiorstw cierpi na niedobór pracowników lub w najbliższym czasie będzie musiało zmierzyć się z tego typu problemem. Rozwiązaniem jest zatrudnienie Ukraińców. Coraz częściej zatrudniani są również pracownicy ze Wschodu innych narodowości – np. pracownicy z Azji. Filip Aryanowicz, wiceprezes agencji Bisar pomaga nam wyjaśnić, czym różni się leasing pracowników od outsourcingu pracowników.

Podstawowe różnice między leasingiem pracowników a outsourcingiem pracowników

Pracownicy ze Wschodu najczęściej zatrudniani są w oparciu o leasing i outsourcing. Filip Aryanowicz dodaje, że obie te formy zatrudnienia Ukraińców i pracowników z Azji są bardzo popularne w Polsce oraz na zachodzie Europy, gdzie Bisar również proponuje swoje usługi (m.in. Niemcy, Francja, Skandynawia). Wynajem pracowników ze Wschodu (czyli właśnie leasing pracowników) to nic innego, jak okresowe wypożyczenie ich od agencji pracy, na podstawie pisemnego porozumienia. Pracownicy z Azji i Europy Wschodniej otrzymują w Bisar urlop bezpłatny i podpisują umowę tymczasową z polskim pracodawcą.

Outsourcing pracowników to natomiast wyodrębnienie w strukturze przedsiębiorstwa pewnych obszarów lub działań, których realizacją zajmie się agencja pracy. Pracownicy ze Wschodu pozostają zatrudnieni przez agencję pracy, co pozwala na zmniejszenie liczby etatów w firmie i redukcję kosztów własnej działalności i obsługi kadrowej.

Filip ARYANOWICZ: Dla kogo leasing pracowników, a dla kogo outsourcing pracowników?

Przedsiębiorcy, których działalność w dużej mierze jest sezonowa, gdzie zwiększone zapotrzebowanie na ręce do pracy widoczne jest jedynie w określonych przedziałach czasowych powinni rozważyć zatrudnienie Ukraińców na zasadach leasingu pracowników. Filip Aryanowicz wyjaśnia, że pracownicy ze Wschodu wynajmowani od agencji pracy na określony czas sprawdzą się w przypadku realizacji jednorazowych projektów lub w przypadku czasowych niedoborów kadry, czy też jej rotacji. Z wynajmu pracowników z Azji i Europy Wschodniej korzystają bardzo często pracodawcy, którym potrzebni są pracownicy ze Wschodu o ściśle określonych kwalifikacjach i umiejętnościach. Outsourcing pracowników docenią natomiast zwłaszcza ci przedsiębiorcy, którzy cierpią na regularny niedostatek rąk do pracy, który bezpośrednio zagraża utrzymaniu ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa. Filip Aryanowicz dodaje, że umowa podwykonawcza z agencją pracy pozwala na odciążenie firmy i przeniesienie całych procesów operacyjnych lub produkcyjnych na agencję. W ramach outsourcingu agencja nie tylko dostarcza pracowników, ale również szkoli zatrudnionych Ukraińców i dba o ich badania lekarskie, a także nadzoruje wyniki ich pracy.

Zatrudnienie Ukraińców we współpracy z agencją pośrednictwa pracy

Współpraca z agencją pośrednictwa pracy w związku z zatrudnieniem Ukraińców i pracowników z Azji to dla przedsiębiorcy przede wszystkim oszczędności. Nie chodzi tu jedynie o oszczędności czysto materialne, ale również o czas, biurokrację i nerwy. Filip Aryanowicz podkreśla, że zarówno w przypadku leasingu pracowników, jak i w przypadku outsourcingu pracowników agencja przejmuje na siebie maksimum formalności. Nie tylko aktywnie doradza przedsiębiorcom, ale i zajmuje się rekrutacją pracowników ze Wschodu, weryfikacją ich kwalifikacji, ich transportem, zakwaterowaniem. Bisar dba również o legalizację pobytu pracowników i zapewnia koordynatora.

Zobacz także:

https://wimet.com.pl/filip-aryanowicz-tlumaczy-jak-najtaniej-rekrutowac-pracownikow-ze-wschodu/

http://eurobase.pl/asymilacja-cudzoziemcow-pracujacych-w-polsce/

Zobacz także

Leave a Comment