dakar 2021Motoryzacja, Transport 

Dakar 2021 – jak poszło polskim kierowcom?

Kolejna, 43. edycja Rajdu Dakar przeszła do historii. Jest to zatem idealny moment na podsumowanie występu polskich kierowców, którzy na saudyjskich pustyniach odgrywali jedne z pierwszoplanowych ról. Zwycięstwa co prawda się nie doczekaliśmy, ale polskie załogi uplasowały się w ścisłych czołówkach m.in. kategorii samochodów czy quadów. Zatem jak prezentuje się końcowa klasyfikacja 43. Rajdu Dakar?

Rajd Dakar 2021 – trasa, etapy, termin

Tegoroczny Rajd Dakar rozegrano w dniach 3-15 stycznia w Arabii Saudyjskiej, podobnie jak to miało miejsce w 2020 roku. Poszerzenie grona krajów-gospodarzy okazało się niemożliwe ze względu na pandemię koronawirusa, co jednak nie przeszkodziło organizatorom w przygotowaniu wymagającej trasy. Liczyła ona 7646 kilometrów, wliczając w to 4767 km odcinków specjalnych, a całość podzielona była na 12 etapów.

Dakar 2021 – wyniki w kategorii samochodów

W kategorii samochodów najlepszy okazał się Francuz Stephane Peterhansel, dla którego był to już 14. triumf w historii jego startów w tej prestiżowej imprezie. Pierwsze zwycięstwa w Rajdzie Dakar odnosił jeszcze w latach 90. za kierownicą motocykla, z którego później przesiadł się do samochodu, z równie dobrym skutkiem. Peterhansel na mecie Rajdu Dakar 2021 uplasował się tuż przed Katarczykiem Nasserem Al-Attiyah, zwycięzcą imprezy z 2011 roku. Na trzeciej pozycji dojechał Hiszpan Carlos Sainz, ojciec Carlosa Sainza Jr., kierowcy F1. Tuż za podium zameldował się Jakub Przygoński, dla którego jest to wyrównanie najlepszego wyniku w karierze. Polak stracił do zwycięzcy nieco ponad 2,5 godziny.

Zobacz także: https://e-zwierciadlo.pl/rajd-dakar-2021-kto-okazal-sie-najlepszy/

Dakar 2021 – klasyfikacja końcowa motocykli

W tegorocznej edycji imprezy najlepszym wynikiem wśród motocyklistów mógł pochwalić się Argentyńczyk Kevin Benavides, który finiszował z przewagą niespełna 5 minut nad drugim Rickym Brabekiem z USA. Trzecim motocyklistą 43. edycji Dakaru okazał się Brytyjczyk Sam Sunderland, który do zwycięzcy stracił niecałe 16 minut. Najlepszy z Polaków, Konrad Dąbrowski ukończył rywalizację na odległym, 28. miejscu. Startowali również Adam Tomiczek i Maciej Giemza, jednak obaj nie zdołali dotrzeć do mety.

Dakar 2021 – kategoria quadów

Pod nieobecność Rafała Sonika to Kamil Wiśniewski okazał się najlepszym Polakiem w kategorii quadów. Finiszował na 4. miejscu, czyli poprawił swój największy sukces w tej imprezie, jakim było 5. miejsce w zeszłorocznej edycji Dakaru. Wygrał Manuel Andujar z Argentyny, a podium uzupełnili Chilijczyk Giovanni Enrico oraz Amerykanin Pablo Copetti.

Dakar 2021 – lekkie pojazdy SSV

W kategorii lekkich pojazdów polska reprezentacja pokazała się z bardzo dobrej strony – Aron Domżała oraz Michał Goczał zajęli odpowiednio 3. i 4. miejsce., a na nieco dalszej, 8. pozycji finiszował Marek Goczał. Najlepszy okazał się Fransisco Lopez Contardo z Chile, a na drugim miejscu uplasował się Austin Jones ze Stanów Zjednoczonych.

Zobacz także

One Thought to “Dakar 2021 – jak poszło polskim kierowcom?”

Leave a Comment