Czy łuszczyca swędzi?
Łuszczyca? Swędzenie to jedno z pierwszych skojarzeń. Łuszczyca to choroba skóry, która może pojawić się zarówno w wieku dziecięcym, jak i dojrzałym. Niezależnie od tego czy masz 10 czy 70 lat ta choroba poprzez działanie wielu czynników (głównie wewnętrznych) może stać się bliską tobie dolegliwością. Najbardziej charakterystycznym dla łuszczycy objawem jest pojawienie się ciemnych grudek, widocznie odgraniczonych od reszty skóry. Dłonie, stopy, kolana i łokcie – każde z tych miejsc może zostać pokryte nawarstwiającą się łuską. Taka sytuacja jest pierwszym i najważniejszym sygnałem pomagającym w rozpoznaniu, że jest to łuszczyca. Swędzenie może być dodatkowym utrudnieniem i zmorą chorego. Jeśli więc zastanawiasz się czy łuszczyca swędzi lub piecze, to odpowiedź jest jedna: czasami tak!
Czy łuszczyca swędzi? Odwieczne pytanie
Niestety jednak często dochodzi do błędu diagnostycznego i utożsamienia objawów alergicznych z łuszczycą. Pojawiające się zmiany rogowacenia naskórka związane z łuszczycą nie w każdym przypadku powoduje uporczywy świąd. Łuszczyca swędzi tym bardziej im więcej zaczynamy się drapać, dlatego w momencie pojawienia się świądu należy wdrożyć odpowiednie działania łagodzące i np. natłuścić lub nawilżyć skórę. Świąd pojawia się również przy silnych reakcjach alergicznych, zwłaszcza przy atopowym zapaleniu skóry, co nierzadko może zmylić pacjenta.
Sprawdź zestaw kosmetyków do skóry z łuszczycą – PSORISEL.
Łuszczyca czy alergia?
Alergia a łuszczyca – problem wielu chorych i poważne wyzwanie diagnostyczne. Zarówno łuszczyca jak i alergia wywołują podobne objawy w postaci zmian skórnych i świądu. Łuszczyca swędzi, ale w procesie rozeznawania schorzenia bardzo łatwo jest pomylić ją z alergią. Konsultacja dermatologiczna i porada lekarska są w tej sytuacji niezbędne, pozwolą wdrożyć odpowiednie leczenie i znaleźć przyczynę dolegliwości. Czy łuszczyca swędzi czy nie daje żadnych objawów innych niż zmiana powłoki skórnej – zawsze trzeba pamiętać o specjalistycznej opiece lekarskiej!
Atopowe zapalenie skóry, a łuszczyca
Atopowe zapalenie skóry jest wynikiem reakcji organizmu na aktywność drażniących środków – lista możliwych do wystąpienia czynników jest ogromna. Świąd i zmiany skórne mogą pojawić się po użyciu nieodpowiednich kosmetyków, zjedzenia alergizującej potrawy lub danego składnika pokarmowego, czy też wdychania dymu papierosowego lub kurzu. Coraz częściej uczulenia występują po jabłkach, orzechach i mleku, po kontakcie z sierścią zwierzęcia lub używania mydła z silikonami. Do postawienia właściwej diagnozy i odróżnienia łuszczycy od alergii konieczne jest więc wykonanie testów alergicznych z krwi.
Jak przestać się drapać – sposoby
Czy łuszczyca swędzi? No tak! Swędzi również alergia, dlatego warto wiedzieć jak poradzić sobie z tą dokuczliwością i przestać się drapać. Najlepszym rozwiązaniem jest zareagowanie w odpowiednim czasie – jeśli poczujesz pierwsze oznaki świądu, sięgnij go natłuszczające, bezzapachowe i bezbarwne środki kosmetyczne, które zdecydowanie załagodzą sytuację. Jeśli czujesz, że wpadłeś już w wir drapania, spróbuj sięgnąć po inne metody:
- ciepła kąpiel – odpowiednia temperatura wody nie wysuszy skóry, a przyniesie jej szybką ulgę.
- leki przeciwhistaminowe – szybko zwalczają przebarwienia i hamują świąd.
- odwracanie uwagi – skup się na jakiejś czynności, która wymaga pracy rąk – dzięki temu odwrócisz uwagę i psychologicznym czynnikiem zwalczysz nieprzyjemne swędzenie.
Łuszczyca – swędzenie, rogowacenie i widoczne przebarwione zmiany na ciele nie muszą stanowić problemu, jeśli skorzystasz z wiedzy, porad i opieki lekarskiej.