certyfikacja drewnaNauka, Edukacja, Prawo 

Co oznacza certyfikacja drewna C24?

Drewno konstrukcyjne z uwagi na swoje przeznaczenie podlega certyfikacji. Ma ona na celu potwierdzić najwyższą jakość drewna i tego, że będzie można wykorzystać je do tworzenia różnego rodzaju konstrukcji. Certyfikacja jest niezbędna do tego, aby móc legalnie wprowadzać na rynek swoje wyroby. Klienci jednocześnie wiedzą, że konkretne produkty spełniają restrykcyjne wymagania i korzystanie z nich jest w pełni bezpieczne. Dlatego też warto poznać obowiązujące przepisy i dowiedzieć się, co tak naprawdę oznacza certyfikacja oznaczona jako C24.

Co określa certyfikacja i jakie są stosowane w przypadku drewna?

Drewno konstrukcyjne objęte jest bardzo restrykcyjnymi przepisami i jego wprowadzanie do obrotu jest ściśle kontrolowane. Drewno jest kategoryzowane zgodnie z jego wytrzymałością mechaniczną zgodnie z normą PN-EN338. Norma pozwala określić w łatwy sposób wytrzymałość drewna na zginanie. Na tej podstawie wyznaczane są certyfikaty odpowiednio: C14, C16, C18, C24, C27 lub C30. Klienci dzięki temu mają możliwość na podstawie samego oznaczenia poznać wiele właściwości drewna i jego parametrów. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie dobrać odpowiedniej jakości drewno konstrukcyjne, które sprawdzi się w budowli konkretnego rodzaju. Certyfikacja drewna C24 to sposób na podkreślenie wysokiej jakości produkty i jego wysokiej wytrzymałości na czynniki mechaniczne, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia samego produktu.

W jaki sposób samodzielnie przeprowadzić certyfikację?

Sam proces certyfikacji drewna można przeprowadzić wewnątrz przedsiębiorstwa. W tym celu niezbędne jest wdrożenie odpowiednich procedur, które będą w stanie potwierdzić, że oferowane przez przedsiębiorstwo wyroby są wysokiej jakości i ich wykonanie stoi na najwyższym poziomie. W tym celu niezbędne jest stworzenie w firmie ZKP. Certyfikacja ZKP to najlepszy sposób na potwierdzenie jakości drewna konstrukcyjnego. Odpowiednio prowadzone badania i gromadzenie ich wyników pozwala na nadawanie oznaczeń dla oferowanego drewna.

Zobacz także

Leave a Comment