architekturaBudownictwo, Nieruchomości 

Architekt – kiedy potrzebna jest jego pomoc?

Wszystkie czynności związane z projektowaniem i budową, ale również przebudową i remontem budynku, wymagają przestrzegania ściśle określonych zasad, zawartych w normach budowlanych: państwowych rozporządzeniach i dyrektywach unijnych. Z tego powodu każdy inwestor, który chce podjąć się budowy lub rozbudowy jakiegokolwiek obiektu, powinien skorzystać z pomocy szeregu specjalistów. Warto się wówczas w pierwszej kolejności udać do architekta. Kiedy potrzebna jest jego pomoc? Podpowiadamy. 

Architekt – budowa

Architekt w Tychach zajmuje się projektowaniem zarówno obiektów mieszkalnych, komercyjnych, biurowych, jak i budynków użyteczności publicznej, a także przemysłowych. Z tego powodu jego pomoc jest potrzebna zawsze, wtedy kiedy chcemy wybudować jakikolwiek obiekt trwale związany z gruntem. Taki specjalista wówczas zajmie się nie tylko wykonaniem projektu, który będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami, ale także wszelkimi normami i wymaganiami obowiązującymi na danym terenie, a więc na przykład z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Architekt – rozbudowa i remont

Specjaliści wykonujący projekty architektoniczne w Mikołowie pomagają również inwestorom, którzy zdecydowali się na rozbudowę, przebudowę lub większy remont budynku. Warto wiedzieć, że zgodnie z prawem rozbudowa lub nadbudowa budynku jest czynnością budowlaną, dlatego musi być wykonana według projektu. Architekt sprawdza więc stan budynku i na tej podstawie wykonuje projekt w taki sposób, aby był on z jednej strony zgodny z prawem, z drugiej zaś możliwościami technicznymi budynku.

Architekt – adaptacja gotowego projektu

Bardzo często, zwłaszcza inwestorzy budujący domy jednorodzinne, decydują się na zakup gotowego projektu. W takiej sytuacji jednak również potrzebna jest pomoc architekta. Specjalista ten musi wykonać tak zwaną adaptację projektu, a więc dostosować go do wybranej przez inwestora działki, zapisów znajdujących się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i warunków zabudowy. Może również dokonać zmian dotyczących wielkości pomieszczeń czy ich rozmieszczenia.

Zobacz także

Leave a Comment