podnoszenie kwalifikacjiBiznes, Ekonomia 

5 sposobów na polepszenie kwalifikacji zawodowych

Doskonalenie swoich umiejętności to świetny sposób na zapewnienie sobie stabilności zawodowej, ponieważ osoby z wysokimi kwalifikacjami zawsze będą poszukiwanymi pracownikami i będą miały możliwość rozwoju swojej kariery. Jeśli szukamy nowej pracy bez większego sukcesu lub chcemy awansować w naszej obecnej firmie, być może nadszedł czas, aby przyjrzeć się swoim umiejętnościom i postarać się je ulepszyć. Łatwo jest poczuć się komfortowo w swojej pracy, utknąć w rutynie i wykonywać zadania na autopilocie. Jednak w jaki sposób polepszyć swoje kwalifikacje zawodowe? Podpowiadamy.

Śledzenie bieżących trendów

Niezależnie od zawodu, jaki wykonujemy, powinniśmy śledzić na bieżąco wszelkie nowinki technologiczne, materiały i metody stosowane w naszej pracy, aby wykonywać ją zgodnie ze wszystkimi obecnymi standardami. Zwłaszcza osoby pracujące w mocno zmieniających się branżach, takich jak: medyczna, farmaceutyczna, chemiczna, automatyczna, inżynieryjnych, mechanicznych, elektronicznych, IT, marketingowych i tym podobnych powinny być na bieżąco z wszelkiego rodzaju czasopismami branżowymi, a także brać udział w konferencjach i webinarach.

Wszechstronność

Nigdy nie wzniesiemy swojej kariery na wyższy poziom, jeśli nie wyjdziemy z rutyny. Nowoczesne firmy potrzebują osób o wielu umiejętnościach, w przeciwieństwie do ludzi, którzy są dobrzy tylko w jednym. Dlatego pokażmy, że jesteśmy wszechstronni — pomagajmy pracownikom w innych działach, zastępujmy ludzi nieobecnych i nauczmy się wykonywać również ich pracę. To nie tylko nauczy nas nowych, potrzebnych umiejętności, ale także powoli naszemu szefowi inaczej na nas spojrzeć.

Studia i kursy

Nasza wymarzona praca może czekać na nas na drugim końcu nowego kursu. Dalsza nauka może dać nam nowy zestaw umiejętności, których być może nie zdobyliśmy poprzez samo doświadczenie. Na przykład, jeśli zaczynaliśmy pracę jako asystent w firmie finansowej, ale chcemy zostać menedżerem finansowym, prawdopodobnie pomoże nam kurs zarządzania finansami lub studia ekonomiczne. W takiej sytuacji jesteśmy już o krok do przodu, ponieważ znajdujemy się w odpowiednim środowisku, ale niektóre stanowiska wymagają pewnych dodatkowych kwalifikacji. Warto skontaktować się z działem szkoleń, aby sprawdzić, czy nasza firma jest gotowa zapłacić nam za kurs lub studia podyplomowe z danej dziedziny. Obecnie możemy znaleźć wiele studiów, które oferują nam naukę zdalną — to jeszcze bardziej ułatwia nam naszą organizację życia prywatnego i uczęszczanie na takie kierunki. Jeżeli do tej pory nie mieliśmy ukończonych żadnych studiów, a mamy maturę, może to dobry moment na rozpoczęcie studiów licencjackich lub inżynierskich. Jeżeli zaś możemy pochwalić się z dyplomem magistra, warto nasze kwalifikacje podnieść przez uczęszczanie na studia podyplomowe. Trwają one jedynie rok, a mogą mocno podnieść nasze kwalifikacje, dzięki czemu zdobędziemy uznanie w oczach obecnego i przyszłego pracodawcy.

Mentor

Jeśli wiemy, w jakim kierunku chcemy, aby potoczyła się nasza kariera, znajdźmy możliwość uczenia się od osoby, która już zajmuje dane stanowisko. Asystując jej podczas pracy, konferencji, czy pomagając przeprowadzać badania, zrozumiemy, o co chodzi w tej pracy. Zobaczymy jak wyglądają różne etapy i poszczególne obowiązki na danym stanowisku, przez które będziemy musieli przejść. Wiedza o tym, czego się od będzie się od nas wymagać, jest niezbędna do zdobycia pracy.

Grupy branżowe

Poprośmy kolegów, mentorów lub przyjaciół, którzy mają podobne zainteresowania zawodowe lub doświadczenie, aby zasugerowali nam grupy, do których możemy dołączyć. Jeśli jeszcze studiujemy, zapiszmy się do organizacji lub studenckich kół naukowych. Jeśli skończyliśmy edukację, znajdźmy grupy branżowe na LinkedIn czy Facebooku. Oczywiście sprawdźmy, czy profile instytucji lub ekspertów są godne zaufania. Na tego typu grupach bardzo często różni specjaliści dzielą się swoją wiedzą z mniej doświadczonymi osobami, a także pomagają im rozwiązać różnego rodzaju problemy, jakie napotykają w swojej pracy. Jak znaleźć pracę można przeczytać w tym artykule https://www.radiosochaczew.pl/wiadomosci/26663,rynek-pracy-w-stolicy-jak-znalezc-atrakcyjne-oferty-zatrudnienia.

Zobacz także

Leave a Comment