rozwoj w pracyPraca 

3 sposoby na zwiększenie kompetencji zawodowych

Konkurencja na rynku pracy wymaga od nas zwiększania swoich kompetencji zawodowych i kwalifikacji, aby nadal być atrakcyjnym pracownikiem w oczach obecnego, ale i przyszłych pracodawców. Rozwój powinien dotyczyć nie tylko osób, które poszukują zatrudnienia, ale także tych, które już zdobyły wymarzoną posadę, ponieważ podnosi ich wartość rynkową. Przedstawiamy 3 sposoby na zwiększenie kompetencji zawodowych.

Studia podyplomowe

Osoby, które legitymują się dyplomem ukończenia studiów, mogą swoje kompetencje podnosić przez uczestnictwo w zajęciach wybranych przez siebie studiów podyplomowych. Na zajęcia takie przyjmowani są kandydaci, którzy posiadają wykształcenie na poziomie co najmniej pierwszego stopnia, a więc absolwenci studiów inżynierskich, licencjackich lub drugiego stopnia, czyli magisterskich.

Studia podyplomowe oferują zarówno uczelnie publiczne jak i niepubliczne. Odbywają się najczęściej w formie zaocznej lub online. Z reguły trwają od 2 do 4 semestrów. W programach takich studiów zwraca się szczególną uwagę na kształtowanie umiejętności i kompetencji w ścisłym, mocno zawężonym obszarze. Kierunki takie mogą wybrać zarówno osoby, które chcą się doskonalić w swojej dziedzinie jak i całkowicie zmienić swoją ścieżkę kariery i otworzyć się na nowe oferty pracy.

Kursy i szkolenia

Osoby, które nie mają tak dużej ilości czasu, aby uczestniczyć w studiach podyplomowych, lub nie legitymują się wyższym wykształceniem, mogą postawić na kursy i szkolenia, które albo będą doskonalić ich umiejętności, albo pozwolą im na przekwalifikowanie się. Zmiana zawodu i poszukiwanie oferty pracy w Warszawie na zupełnie nowe stanowisko często jest możliwe właśnie dzięki takim kursom.

Obecnie szkolenia takie dostępne są zarówno w formie stacjonarnej, hybrydowej jak i online. Organizowane są przez wiele instytucji i oferują naukę naprawdę wielu umiejętności, od bardziej praktycznych, takich jak stylizacja paznokci czy obsługa maszyn lub wózków widłowych po naukę specjalistycznych programów, aż po doskonalenie umiejętności na przykład z zakresu finansów i księgowości. Każda osoba, która chciałaby poszerzyć swoje kwalifikacje lub nauczyć się czegoś nowego z pewnością znajdzie kurs, lub szkolenie idealnie dopasowane do swoich potrzeb.

Nauka języków obcych

Języki obce od lat są przepustką do lepiej płatnych stanowisk. Obecnie, kiedy większość firm na rynku to międzynarodowe korporacje, nieznajomość choćby jednego języka na przykład angielskiego powoduje, że wiele tracimy w oczach naszego obecnego, ale i przyszłego pracodawcy. Z tego powodu warto podszkolić swoje umiejętności językowe tak, aby władać choć jednym na poziomie komunikatywnym. Niewątpliwym atutem jest biegła znajomość więcej niż jednego języka.

Zobacz także

Leave a Comment