wlokiennictwoBiznes, Ekonomia 

Włókiennictwo – czy w dzisiejszych czasach warto studiować ten kierunek?

Ubieramy się w sieciówkach, stawiamy na tanie ciuchy i wyprzedaże najbardziej popularnych marek. Paradoksalnie wydajemy na to sporo pieniędzy, a ubrania i tak po krótkim czasie wyrzucamy. Jak ma się do tego nauka na tak archaicznie brzmiącym kierunku jak włókiennictwo? Czego możemy się na nim nauczyć?

Dla kogo studia na kierunku włókiennictwo?

Włókiennictwo i przemysł tekstylny to obszary wiedzy oraz rozwoju, które z pewnością zainteresują ambitne osoby kochające mogę. Aby studiować ten kierunek nie wystarczy jednak umieć się dobrze ubrać czy znać na najnowszych trendach. Owszem, jest to wiedza przydatna, jednak pamiętajmy, że włókiennictwo to niezmiennie kierunek techniczny. Osoba chcąca rozpocząć na nim studia nie powinna mieć problemów z nauką matematyki, chemii, fizyki czy informatyki. Przedmioty te mogą być niezbędne do opanowania wiedzy z zakresu nauki o włóknie czy obróbce tekstyliów, mechaniki maszyn włókienniczych, konserwacji produktów włókienniczych, maszynoznawstwa czy grafiki inżynierskiej. To wszystko i o wiele więcej studenci włókiennictwa muszą opanować, chcąc odnaleźć się w przemyśle tekstylnym.

Gdzie studiować włókiennictwo?

Studia na kierunku włókiennictwo dają nam jedno, główne skojarzenie: praca Łódź. I rzeczywiście, to właśnie do Łodzi przyjeżdża najwięcej osób chcących studiować włókiennictwo i pracować w przemyśle tekstylnym oraz modowym. Łódź jako największy ośrodek włókienniczy w kraju może mieć pod tym względem więcej do zaoferowania niż inne polskie miasta. Studia na kierunku włókiennictwo i przemysł mody dostępne są na Politechnice Łódzkiej. Poza tym jednak wiedzę z tego zakresu możemy zgłębiać także w Bielsku Białej.

Na jaką pracę możemy liczyć po ukończeniu włókiennictwa?

Czy włókiennictwo jest kierunkiem opłacalnym i rozwojowym? Przed przemysłem tekstylnym i odzieżowym stoją olbrzymie wyzwania. Konsumenci zyskują bowiem coraz większą świadomość, jeśli chodzi o produkcję odzieży, dokonują innych wyborów niż jeszcze kilka lat temu. Wciąż mnóstwo osób ubiera się w sieciówkach, szukając tanich i praktycznych rozwiązań. Z drugiej jednak strony zaczynamy dbać o środowisko i interesują nas warunki, w jakich pracować muszą mieszkańcy Tajlandii czy Chin produkujący najwięcej ubrań dla topowych marek. Coraz więcej osób zwraca się w kierunku odzieży produkowanej w Polsce, bardziej oryginalnej, lepszej jakościowo i trwalszej. To z pewnością dobra perspektywa dla wszystkich zaangażowanych w przemysł tekstylny i zdobywających wiedzę z obszaru włókiennictwa.

Zobacz także

Leave a Comment