uszczelkiBiznes, Ekonomia 

Uszczelki płaskie – w jakich branżach się sprawdzają?

Uszczelki to małe elementy, które mają ogromne znaczenie. Zapewniają one prawidłowe działanie różnych mechanizmów. Na rynku obecnie najpopularniejsze są uszczelki plaski, skutecznie uszczelniające wiele miejsc. Przed zakupem takich uszczelek warto wiedzieć coś więcej na ich temat. W tym artykule przedstawiono zastosowanie i kwestię wykonawstwa uszczelek.

Jakie zastosowanie mają uszczelki płaskie?

Na polskim rynku uszczelki płaskie występują w wielu kształtach i rozmiarach. W kontekście kształtu najpopularniejsze są te o okrągłych kształtach. Ten szczególny rodzaj uszczelek jest produkowany z wielu materiałów. Ten czynnik właśnie decyduje o ich szerokości wykorzystywania w różnych branżach.

Ściślej uszczelki tego typu są wykorzystywane w branży elektrycznej, chemicznej, petrochemicznej, transportowej, spożywczej, papierniczej i przetwórczej. Oprócz powyższych branż uszczelka tego typu jest stosowana w sprzętach AGD i elementach, wchodzących w skład instalacji sanitarnych. Wszystko przez to, że wycinanie uszczelek jest bardzo łatwe i pozwala wykonać zabezpieczenia dostosowane do specyfiki danego urządzenia lub instalacji.

Jakie materiały można wykorzystać, aby wykonać uszczelki płaskie?

Uszczelki płaskie mogą być wykonywane z różnych materiałów. Różnorodne możliwości w procesach produkcji, przekładają się na ich szerokie zastosowanie. Najpowszechniejsze są płaskie uszczelki gumowe, które cechują się bardzo dobrymi właściwościami uszczelniającymi.

Popularne są także uszczelki wykonane z silikonu. Do prac technicznych inżynierowie stosują uszczelki teflonowe, a ściślej materiał PTFE, cechujący się strukturą komórkową, sprężystością i miękkością. Z takiego materiału produkowane są uszczelki odporne na wysokie temperatury i na agresywne środowisko.

Oprócz powyżej wskazanych materiałów producenci uszczelek stosują także papier, korek, skórę czy płyty uszczelkarskie, wykazujące przeróżne właściwości.

Zobacz także

Leave a Comment