Nauka, Edukacja, Prawo 

Testament – jak go prawidłowo przygotować?

W tym tekście poruszony zostanie temat, który nie kojarzy się zwykle zbyt przyjemnie, jest jednak nieodłączną częścią życia. Mowa oczywiście o testamencie, a raczej jego przygotowywaniu. W życiu każdego człowieka przychodzi moment, że trzeba zacząć się zastanawiać nad uporządkowaniem swoich doczesnych spraw. Jedną z ważniejszych spraw, jaką trzeba przygotować, jest testament.

Czym jest testament?

Jeśli chodzi o testament w Rzeszowie, bez problemu znaleźć tam można sprawdzone kancelarie notarialne, które zajmują się przygotowywaniem testamentów. Zajmują się oni również profesjonalnie takimi kwestiami, jak: poświadczenia notarialne, umowa darowizny czy pełnomocnictwo notarialne.

A czym tak właściwie jest testament? Jak zapewne większość osób wie, testament to sporządzony pisemnie dokument, w którym ściśle określa się, komu przekazuje się dobra materialne. Jeśli nie spisze się testamentu notarialnego, dobra doczesne zostaną przekazane osobom, które mają do tego prawo, czyli członkom rodziny.

W jaki sposób sporządza się testament?

Testament, by był ważny, najlepiej sporządzić w towarzystwie notariusza. Umieszcza się w nim ostatnią wolę osoby, która chce uporządkować swoje sprawy. Testament musi zostać sporządzony w kancelarii, czasami jednak dopuszcza się sporządzenie go np. w szpitalu.

By sporządzić testament, trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości oraz dane osób, które chce się wskazać w testamencie lub je z niego wykluczyć. Poza tym jeśli chce się zapisać komuś np. posiadłość, trzeba posiadać nr księgi wieczystej i wszelkie dane dotyczące lokalu. Wykonanie testamentu należy zlecić zaufanemu notariuszowi, tak samo jak poświadczenia notarialne w Rzeszowie.

Testament – więcej informacji na jego temat

Warto wspomnieć, że podczas spisywania testamentu, w pomieszczeniu kancelarii powinien znajdować się tylko notariusz i osoba, które chce testament sporządzić.

Samo przygotowanie odpowiednich dokumentów może trochę potrwać, warto więc uzbroić się w cierpliwość.

Zobacz także

Leave a Comment